Dilekçe Nasıl Yazılır

dilekce1Talep ve beklentileriniz için resmi kurumlara verilmesi gereken yazılı beyana dilekçe adı verilir. Dilekçeler belirli formatlarda yazılmalıdır. Bu formatın dışında yazılan dilekçelerin geçerli olmadığı durumlar söz konusudur. Böylesi durumlarla karşılaşmamak için her birey dilekçenin nasıl yazılması gerektiğini bilmelidir.

İşte dilekçe yazımı ile ilgili bilmeniz gerekenler:

  • Öncelikle dilekçe çizgisiz A4 boyutundaki kağıda yazılır ve kağıdın arka kısmı kesinlikle kullanılmaz. Çok uzun dilekçeler tercih edilmemekle birlikte gerekirse ikinci bir kağıt kullanılabilir.
  • Başlık: Dilekçenin muhattabı olan resmi kuruluşun adını büyük harflerle başlık olarak yazın. Kurumun bulunduğu ili ise hemen başlığın altındaki sağ kısma yazmalısınız.
  • Beyan Metni: Dilekçeyi yazma sebebinizi kısa, anlaşılır ve net bir şekilde küçük harflerle yazın. Bu kısmın resmi bir kuruma yazıldığını unutmayın ve kullandığınız dilin buna uygun olmasına özen gösterin.
  • Son Cümle: Son cümle için 3 seçenek var. ‘Gereğini arz ederim’ yazdığınızda bu cümle yazınızla ilgili söz konusu resmi bir kurumdan yanıt beklediğinizi belirtir. Dilekçeden bir beklentiniz yoksa ve sadece resmi kuruma durumu açıklıyorsanız ‘bilginize arz ederim’ cümlesini yazmalısınız. Format dilinde ast konumdaki makamlar üst konumdaki makamlara beklentilerini ‘arz ederim’ şeklinde ifade ederlerken, üst makamlar, denk ve ast makamlara beklentilerini ‘rica ederim’ şeklinde ifade ederler.
  • Tarih: Dilekçeyi yazdığınız tarih en son cümlenin hizasında ve cümlenin bir alt satırının en sağ kısmına yazılır.
  • Ad-Soyad-İmza: Yazının sonuna muhakkak adınızı, soyadınızı ve imzanını ekleyin. Dilekçede birden fazla imza bulunmaması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle aynı konuyu paylaşan taraflar ayrı dilekçeler yazmak zorundadır.
  • Adres: Dilekçe yazan tarafta iletişim bilgilerinin sonucun ve yanıtın bildirilmesi açısından yazılması gerekir.
  • Ekler: Dilekçeye belgeler eklemek gerekiyorsa dilekçenin en alt kısmına ‘ekler’ başlığı altında bu belgelerin ismi ve numaraları yazılır, belgeler dilekçeye eklenir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir