Dopamin Diyeti İle Zayıflamak Mümkün

dopamin1Beynimizde sinir iletimini sağlayan en önemli iletici salgılarından biri dopamindir. Dopamin; yemek yediğinizde,egzersiz yaptığınızda ve eğlendiğiniz aktivitelerde daha çok salgılanırken, az salgılanması durumunda gece yeme sendromu,aksiyete,uykusuzluk, yorgunluk ve yemek yemeye eğilim kendini baş gösteriyor.

Eğer geceleri sık sık acıkıp olmadık saatlerde kendinizi tıka basa doyuruyorsanız bu durum vücudunuzdaki dopamin seviyesi ile ilgili olabilir.  Yemek yeme isteğinizin azalması için ve kendinizi tok hissetmeniz için dopamin seviyenizin normalin altına düşmemesi gerekir.L-tirozin amino asit vücutta dopamin seviyesini yüksek tutarak çok yemenin önüne geçmektedir. L-tirozin amino asiti en çok tavuk, ördek, fasulye, peynir, yulaf, bitter çikolata, hardal otu, yosu ve deniz börülcesinde bulunur. 500-1000 mg arasında yaklaşık 4 hafta düzenli L-tirozin alarak yeme dürtünüzü azaltabilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu arada hemen hatırlatalım, balık yağı da depomin sentezinde önemli bir yere sahip.

Aşağıda Yaşam Koçu ve Diyetisyen Gizem Şeber’in verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olan diyet menüsü size dopamin seviyesini yüksek tutarak zayıflayabilmek için örnek olacaktır.

Dopamin Diyeti İçin Örnek Menü

(Önemli not: Bu menü 25-35 yaş arasında, hiçbir sağlık sorunu olmayan ve fiziksel aktivite düzeyi orta olan kadınlar için hazırlanmıştır.)

KAHVALTI: 1 su bardağı yarım yağlı süt, 6 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Ara-1:15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

ÖĞLE: 1 porsiyon tavuk sote veya ızgara tavuk veya ördek eti, yoğurtlu semizotu salatası, 2 dilim tam buğday ekmeği

Ara-2: 1 adet tost (bol beyaz peynirli, tam tahıllı ekmeğe, yağsız)

AKŞAM:1 adet ızgara balık, 4 yemek kaşığı zeytinyağlı deniz börülcesi, mevsim salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile), 4 yemek kaşığı dolusu fırında patates ezmesi

Gece:1 porsiyon meyve, 20 gram bitter çikolata

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir