Mektup Zarfı Nasıl Yazılır

mektup2Gelişen teknolojinin kullanım alanını engellediği mektup, eski zamanların önemli bir iletişim aracıydı. Kullanım yaygınlığı azalsa bile zaman zaman mektup bir iletişim aracı olarak günümüzde de kullanılmaktadır. Mektup yollarken izlemeniz gereken yollar ise şu şekilde:

  • İlk önce zarfın sol üst köşesine gönderenin adı soyadı ve hemen altına gönderenin adresi yazılır.
  •  Zarfın sağ alt köşesinde ise mektubu alacak olan kişinin adı ve soyadı yazıldıktan sonra yine hemen altına söz konusu kişinin adresi yazılır. Yazının tam olarak zarfın üstüne sığması için yazıları bazen zarfın ortasından başlayarak sağa doğru yazmanız gerekebilir. Alıcının adresini yazarken posta kodunu da belirtmeyi unutmayın.  Bu, mektubun sahibine ulaştırılmasını kolaylaştıracaktır.
  • Zarfınıza pul yapıştıracaksanız sağ üst köşeye yapıştırmalısınız. Eskiden gönderim ücretinin ödendiğini göstermek amacıyla kullanılan posta pullarına şimdilerde gerek kalmıyor.
  • Mektubunuzu zarfa sığacak şekilde katlayıp zarfa yerleştirdikten sonra zarf kapağını hafifçe ıslatarak kapatın. Geriye sadece mektubu en yakın postaneye götürmek kalıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir