Papa Seçimleri Nasıl Olur

papa1Katoliklerin dini lideri Papa, yüzlerce yıldır geleneklere bağlı olarak seçiliyor. Seçme yetkisine sahip olan kardinaller “işi olmayanlar dışarı” anlamına gelen  “extra omnes“ cümlesini söyledikten sonra Sistine Şapeli’nin boşalmasını sağlıyor. Kapıların kapanmasının ardından kardinaller yeni papa için görüşmelere başlıyor.

Birtakım kurallara bağlı olan Papalık seçiminde kurallar oldukça katı. Kurallardan farklı olarak seçimde gelenekler de ağır basıyor. Kurala göre kilise de görevli olan din adamlarının tümünün seçilme yetkisi olsa da bugüne kadar Papa hep kardinaller arasından seçildi. Ynkardinallerin Papa olma şansı çok daha yüksek.

Papalık seçimlerinde çok uzun süren seçimlere de rastlanabiliyor. Örneğin 13. yüzyılda aylarca süren görüşmelere rağmen yeni Papa seçilememiş. Bu durumdan sıkılan halk kardinalleri bir saraya kilitleyerek Papa’yı seçmeden buradan çıkmamalarını sağlamış. Onların yiyecek ve içeceklerin temin ederek kapıya da askerler dikilmiş. “Konklave” kardinallerin toplanmasına verilen isim ve o dönemden kalma olarak kapıların kilitlenmesi anlamına geliyor. Kapıların kilitlenmesi de Papa’nın seçilmesine yardım etmeyince halk sarayın çatısını kaldırarak kardinallerin yağmur ve soğuk baskısıyla daha hızlı seçim yapması amaçlanmış. Fakat bu da çözüm olmayınca üç yıl süren seçimlerin ardından 10. Gregor adını alan Papa Tedaldo Visconti yeni Papa olarak belirlenmiş.

Papa 2. Pius’un seçildiği seçim ise tarihte sadece birkaç gün süren en kısa Papa seçimi.

Papalık seçiminin sonunda oy pusulaları bir sobada yakılıyor. En son ise “Habemus papam“, yani “artık bir papamız var“ cümlesi söylenerek seçim tamamlanıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir