Kolesterolünüz Yüksek mi? işte Kolesterol Düşüren Yiyecekler

kolestrol1Kolesterol vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunan yağa benzer bir maddedir. İki türlü kolesterol vardır. LDL kolesterol ve HDL kolesterol. Halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün artması sağlığımız açısından olumsuz durumlara sebep olmaktadır, kalp hastalıkları gibi. LDL kolesterolü düşük tutmanın yolu da hiç şüphesiz beslenmemizden geçiyor. Bunun için sofranızdan eksik etmemeniz gereken yiyecekler ise şöyle:

Kurubaklagiller: Kurufasülye, yeşil mercimek, nohut… Hepsi LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı yiyecekler. Uzmanlar hergün 1 porsiyon, haftada ise en az üç kez kurubaklagil tüketimini öneriyor.

Kuruyemişler: Ceviz, fındık fıstık, badem gibi kuruyemişler düzenli tüketildiği taktirde kolesterol seviyesini denelemeye yardımcı oluyor.

Soya Ürünleri. İçeriğinde bulunan fitat ve izoflavonlar kolesterol düürücü etki gösteriyor. Soya sütüne veya kıymasına yemeklerinizde yer verebilirsiniz.

Avakado: Kötü kolesterolü düşürdüğü gibi iyi kolesterolü yani HDL kolesterolü yükseltmektdir. Yani günde yarım avakado kalbinize dost olabilir.

Çikolata: Kakaonun içinde bulunan antioksidanlar iyi huylu kolesterolü yükseltmekle birlikte bitter çikolatanın içerdiği antioksidanlar kalp sağlığını korumaktadır.

Bitkisel Steroller: Bitkilerin yapısında bulunan bu madde sayesinde vücutta kolesterol emilimi azalır. Bitkisel sterollerin kolesterolü düşürücü rol oynaması için günde 2 gram tüketilmesi yeterlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir