Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

meslek1‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusu ile herkes karşı karşıya kalmıştır. Çocuklar genelde küçükken rol modeli olarak benimsedikleri kişilerin mesleklerini istediklerini söylerler. Fakat meslek seçimi sadece ne istediğimizle ilgili olmamakla birlikte amacımıza giden yolda nasıl ilerlediğimiz ile de ilgilidir.

Üniversite tercihlerimiz mesleğimize yönelik kararın en önemli aşamasını oluşturur. Üniversitede seçilen bölümlerin meslek tercihi ile ilişkili olması çok önemlidir. Gelecekte sahip olmak istediğiniz meslek için hangi bölümde kendinizi daha iyi geliştirebilecekseniz o bölümü tercih etmelisiniz.

Eğer üniversite tercihinizde yanlış bir karar verdiyseniz dikey geçişler sayesinde doğru bölümde okuyarak istediğiniz mesleğe adım atabilirsiniz. Dikey geçiş için gerekli şartları taşımadığınız taktirde üniversite sınavına tekrardan girmeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın ki hiçbirşey için geç değildir. Fakat bu kararı alırken okul ve aile büyükleri ile bilgi alışverişi yapmanız yeni bir hataya engel olmak için sizin adınıza faydalı olacaktır. Ayrıca çeşitli sertifikalı kurslar ile mesleğinize yönelik kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir