Tarihin En İlginç Sayfası Pompei: Bu Şehirdeki İnsanlar Gerçekten Taş Kesildi!

pempei3İtalya’daki Napoli kentine 25-30 km uzaklıktaki Pompei ilginç hikayesi ile dikkat çekiyor. M.Ö. 5000 yılında kurulan şehirde Vezüv Yanardağı bulunmaktaydı. M.Ö. 79 yılında harekete geçen Vezüv Yanardağının etkisi tüm şehri yerle bir ederek insanların helak olmasına sebep oldu.

Zenginliği, Capri adasına ve denize yakınlığı ile önceleri cennet gibi bir yer olan Pompei üst düzey ticaretin yapıldığı bir şehirdi. Şehirde yaşayanlar üst düzey insanlar ve genellikle zenginlerdi. Pompei eğlence merkezler ve kumarhaneleri ile de dikkat çekiyordu. Şehirde zenginin ve güçlünün güçsüzlere karşı üstünlüğü söz konusuydu. Köleler diğer köleleri öldürüyor, şehirde güç savaşına dönüşen dövüşler düzenleniyordu. Şehrin her köşesinde fuhuş evleri hüküm sürüyor, vahşet ve ahlak dışı her şey her yerde varlığını sürdürüyordu.

Şehrin varlığı M.Ö 79 yılında Vezüv Yanardağının harekete geçmesiyle son buldu. Lavların şiddeti o kadar güçlüydü ki şehir bu lavların etkisi ile adeta yerin dibine gömüldü. Bu felaket ile hem Pompei şehri hem de burada yaşayan insanlar ve diğer canlılar taş kesildi. Tüm bu ayrıntılara 18. yüzyılda tarlasını kazan bir köylünün kazmayı vurduğu yerdeki bulgulardan ulaşıldı. Kazmanın denk geldiği yerdeki duvarın izini süren araştırmacılar Pompei şehrinin kalıntılarına ulaşmayı başardı. Elde edilen verilere göre M.Ö 79 yılında faaliyete geçen yanardağın etkisi ile şehrin ve buradaki 200.000 kişinin yerin altına gömüldüğü sonucuna ulaşıldı.

pompei1

Yanardağın patlamaları o kadar şiddetliydi ki hiç kimse yerinden kıpırdayamadı. Konu ile ilgili Etnograf Prof. Dr. Carlo Giardano yaptığı araştırmalara göre olayı şöyle aktardı: ‘O gün öğle vakti volkanın ağzından ani olarak yükselen bir kül bulutu birkaç saat içerisinde bütün Pompei’yi kaplayıvermişti. Böylece şehir çok uzun bir sessizlik uykusuna girdi. Şehrin uykusu, taşları, eşyaları ve sanat eserlerini yeniden hayata kavuşturan kazılara kadar yüzyıllar boyu sürdü. Burada yaşayan binlerce insanın tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları o tarihlerde Vezüv’ün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir. Yamaçları meşhur politikacıların villalarıyla süslü olan Vezüv, bağlar, bahçelerle çevrili ağaçlık bir yerdi. Napoli körfezine, Capri adasına baktığı için devamlı deniz kokulu esintiler altındaydı. Tepesindeki kalkerleşmiş taşlardan başka eski zamanların dramlarını hatırlatan herhangi bir hali yoktu. Oysa daha önceleri Vezüv’de yine bir püskürme olmuştu. Fakat o tarihlerde yeryüzünde hiçbir insan yaşamıyordu. Bu püskürmeyi çok sonra Yunan coğrafyacısı Strabon, kraterleri incelemek suretiyle keşfetmişti. Ancak bundan bahsetmemeyi uygun bulmuştu. Hoş, söyleseydi de ona kimse inanmazdı. Çünkü insanların gözü para ve zevkten başka bir şey görmüyordu. Şu var ki M.Ö. 62’de meydana gelen ve şehri hemen tamamıyla yıkan bir zelzele dahi bu felaketin habercisi sayılabilirdi. Zelzeleler de o kadar sık oluyordu ki artık Pompei halkı bunlara alışmış, önemsememeye başlamıştı.’

pompei2İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli 19. yüzyılda taşlaşan şehirde araştırmalar yaparken bir boşlukla karşılaştı ve oradan kalıplar çıkardı. Gördükleri karşısında şok olan Giuseppe Fiovelli, bu şehirdeki her şeyin taş kesildiğine tanık oldu. Şehirdeki tüm canlılar, hayvanlar, annesine sarılmış çocuklar, her şey taşlaşmıştı. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular günümüzde de Napoli Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bilimsel araştırmalar dışında burada yaşananları dinsel bakış açısıyla yorumlayanlara göre ise Pompei Şehri Tanrının lanetine uğramıştır. Şehirdeki ahlaksızlık ve fuhuş, burada yaşayan insanların cezalandırılmasına sebep olmuştur. Bu görüşü öne sürenlerin dayanağı ise yanardağ lavlarının taşlaştırma etkisi olmadığıdır. Bu konuda ispat edilmiş herhangi bir bilimsel görüş de bulunmamaktadır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir