Kediler Balık ve Sütü Neden Severler

kedisut1Kediler balık ve sütü niçin severler, sorusunu cevaplamadan önce bilmek gerekir ki kediler sanıldığı gibi sudan nefret etmez. Aksine kediler evcilleştirilmeden önce Mısır’da nehir kenarında yaşamışlardır.

Kediler soğuğa karşı direnci düşük hayvanlardır ve su kedilerin tüylerini ıslattığında kediler üşümeye başlar. Aslan, kaplan, jaguar gibi sıcak iklimlerde yaşayan kedigiller suya girmekten hiç rahatsız olmaz. Aksine avını yakalayabilmek için hiç düşünmeden suya atlar. Bazı kar leoparları da suya atlayabilir ama fazla derinlere açılamaz.

Kaprisli, tembel ve çok üşüyen bir hayvan olan kediler suya girmeyi pek istemez hatta düşünüldüğünde suya girmek kediler için bir anlam da ifade etmez. Kediler ayrıca temiz hayvanlardır ve tüylerini genellikle yalayarak temizlerler ancak illa ki yüzmeleri gerekirse kediler gayet iyi yüzebilir. Van ve Ankara kedilerinin cinslerinle oranla çok daha iyi yüzdüğü bir gerçektir.

Kedilerin balık sevmesinin yanında kuş, fare gibi hayvanları da avlamak istemesi evcilleştirilmeden önce Eski Mısır’da Nil nehrinin kenarında bu hayvanlarla avlanarak beslenmiş olmasıdır. Büyük ihtimalle kediler fare yakalamadaki ustalıkları sebebiyle evlerde beslenmiş ve evcilleştirilmiştir.

Günümüzde de Hindistan ve Asya’da yaşayan bazı kediler nehir kenarlarında avlanarak hayatlarını devam ettirebilmektedirler. Bu kediler ıslanmaktan da hiç çekinmez. Hatta bazı ev kedileri de aynı davranışı akvaryumlara saldırarak gösterirler.

Yunanlı tarihçi Siculus, kedilerin eski Mısır’daki kedi bakıcıları tarafından balık ve sütle beslendiklerini anlatmaktadır. Kedilerin balık sevgisinin genlerindeki avlanma dürtüsünden, süt sevgisinin ise Mısırlı kedi bakıcılarının tutumundan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

 

One Response
  1. 25 Eylül 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir