İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir

istah1İştahsız çocuklar anne ve babaların en büyük problemi. Çocukların iyi beslenmemesi durumunda gelişimlerinin olumsuz yönde etkileneceği gerçeği ailelerin endişelerini arttırıyor. Zorla veya baskı ile çocuğa yemek yedirmeye çalışmak çocukta yemek yemeye karşı olan direnci daha da arttırıyor. İştahsız çocuklara baskı yapmadan yemek yedirmenin bazı yolları size bu konuda size yardımcı olabilir:

  • Yemek yemenin önemi çocuğun yaşına göre uygun bir dille anlatılmalıdır. Küçük yaştaki çocuklara yemek yemenin önemini masallarla anlatmak iyi bir seçenek olabilir.
  • Yemek aktivitesini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yemek ortamını çocuğunuzun yaşına ve beğenisine göre hazırlayabilir, ayı zamanda yemeğin sunumunu ilgi çekici ve eğlendirici hale getirerek çocuğunuzu yemek yemeye teşvik edebilirsiniz.
  • Çocuğunuz ille de oyun oynamak istiyorsa yemek yeme aktivitesini ona bir aşama olarak yansıtın. Çocuğunuza eğer yemeğini yerse oyun oynayabileceğinizi söyleyin. Bunu yaparken  baskı yapmaktan uzak durduğunuz gibi sözünüzden de dönmeyin.
  • Çocuğunuzun bazı gıdalara karşı yememe direnci söz konusu ise bu gıdaları yemekten zevk aldığı gıdalar ile birleştirerek ona sunabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir