30 Bin Koruma Memuru Alımı ve Başvuru Şartları

koruma1Merakla beklenen koruma memurluğu alımları belli oldu. Koruma memuru olmak isteyenler istenen koşulları taşımaları halinde sınava başvurabilecek. peki koruma memuru olmak için gerekli olan şartlar neler ve sınav ne zaman yapılacak?

Daha önce yapılan çalışmalar doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı’na 30 bin yeni koruma memuru alınmasına karar verilmişti. Şimdi ise yapılacak sınava katılacakların taşıması gereken şartlar duyuruldu. Koruma memurluğu alımında fiziksel özellikler ön planda tutulurken ayrıca adaylar bir de sınava tabi tutulacak. Sınava açık öğretim, örgün öğretim, meslek, Anadolu liseleri ile ön lisans veya lisans programı mezunları başvurabilecek.

Edinilen bilgilere göre her alımda toplam üç bin koruma memuru olmak üzere bu sayı zamanla 30 bine tamamlanacak. Adayların başvuruda bulunabilmeleri için  KPSS Ortaöğretim-Ön lisans sınavından en az 40 puan almış olmaları gerecek.

Fiziksel özelliklerin de oldukça etkili olduğu alımlarda erkekler için 1.72 bayanlar için 1.68 boy uzunluğu aranacak. Ayrıca sınava sadece 28 yaşını doldurmamış olanlar başvurabilecek.

Koruma Memurları Polisliğe Terfi Edebilecek

Geçerli şartları taşıyan ve sınavdan da yeterli puanı alan adaylar koruma memurluğuna başvurabilecek. Koruma memuru olan adaylar altı yıl çalıştıktan sonra kıdemli koruma memurluğuna yükselebilecek. Altı yıl görevin ardından korumam memurları bir sınava tabi tutularak başarılı olmaları halinde polisliğe yükselebilecek. Bu terfilerde tüm koruma memurlarının % 10’u kadar kontenjan ayrılacak. Polisliğe geçen koruma memurları polislerin faydalandığı tüm imkanlardan faydalanabilecek.

Koruma Memurlarına Hizmet İçi Eğitim Uygulanacak

Koruma memurluğu için her dönemde 3 bin öğrenci polis okullarında hizmet içi eğitime alınacak. Bu adaylara polis okullarında dört ay eğitim verilecek. Bu eğitim dört ay teorik iki ay pratik şekilde verilecek.Polislerden ayrı olarak siyah üniforma giyecek olan koruma memurları aynı polisler gibi silahlı olarak görev yapacak.

Koruma memurları kamu kuruluşlarında ve resmi maç zamanları statlarda, öğrenci yurtlarında ve devlet
üniversitelerinde görevlendirilecekler. Sosyal şartları açısından polislerle benzerlik gösterecek olan koruma memurları bazı yetkiler açısından da polislerle benzerlik gösterecek. Örneğin acil durumlarda koruma memurları polis gibi müdahalede bulunabilecek. Polis gelene kadar güvenlik korumam memurları tarafından sağlanacak.

İç İşleri Bakanının yaptığı açıklamada 2014 yılında 10 Bin Koruma Memuru alınacağını söyledi. Göreve başlayan bir koruma memuru kadrolu olacak ve 1800-2000 TL civarında bir maaş alacak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir