Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Olmalı

anne1Anne ve çocuk ilişkisi anne karnında başlamakla birlikte doğumdan hemen sonra anne ve çocuk birbirlerine çok kısa bir sürede uyum sağlayabilmektedir. Bebeklerin beslenmek için annesinin sütünden içmesi anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirir.

Beslenmenin dışında annenin bebeğinin altını değiştirmesi ve bebeğinin banyosunu yaptırması anne-çocuk ilişkisini geliştiren diğer iki faktördür. Ayrıca anne-çocuk ilişkisinde dokunma ve kucağa alma gibi fiziksel temaslar da önemlidir. Çocuğa karşı ilgisiz bir anne çocuğun duygusal ve sosyal yönden gelişmesine engel olabilir. Bu açıdan çocuğun gelişmesinde anne oldukça önemlidir.

Anne ve çocuk arasındaki ilişkinin kuvvetli olması annenin çocuğu kabul edip etmemesi ile de ilgilidir. Mesela planlanmadan dünyaya gelen bir çocuk anne-çocuk arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Doğumdan sonra da bu isteksizliğin devam etmesi özellikle ergenlik çağlarında çocuk için büyük problemler oluşturacaktır.

Anne-çocuk ilişkisinde annenin psikolojik durumu da etkilidir. Mutsuz bir evlilik, eş ile problem ve ekonomik sorunlar anneyi olumsuz etkiler ve annenin çocuk ile olan ilişkisi zarar görür.

Çocuğun sevgiye ve ilgiye doyması gerektiğinin yanı sıra annenin aşırı koruyucu olmaması gerekir. Çocuğun yapabileceği ve yapması gereken şeyleri anne yapmamalıdır. Böylece ileride çocukta oluşabilecek özgüven probleminin önüne geçmiş olunur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir