Facebook Profilinizi Aramalara Nasıl Kapatırsınız

facebook1Mark Zuckerberg’in yarattığı ve bugün en çok tercih edilen sosyal ağlardan biri olan Facebook ülkemizde de pek çok kullanım alanına sahip. Her on internet kullanıcısının dokuzunun bir facebook hesabına sahip olduğu bir dönemdeyiz. Facebook hesabınızı kullanırken tanımadığınız kişiler tarafından eklenme ve bu kişiler tarafından rahatsız edilme gibi durumlarla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Böyle tatsız durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, facebook profilinizi aramalara nasıl kapatacağınızın cevabı burada.

Facebook Profilinizi Aramalara Kapatmak İçin;

  • Facebook profilinize e-posta ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz ve ayarlar sayfasını açıyorsunuz.
  • Ayarlar sayfasında, solda gizlilik sayfasını göreceksiniz, üzerine tıklayınız.
  • Açılan gizlilik ayarları ve araçları sayfasının alt kısmında bulunan “aramada beni kimler bulabilir” bölümüne iniyorsunuz. Bu bölümde ise yapmanız gerek ayarlar şu şekilde:
  • “Facebook’ta kayıtlı e-posta adresini aratarak seni kimler bulabilir?” seçeneğini “Arkadaşlar” olarak değiştiriyorsunuz. Bu şekilde arkadaşınız olmayan kişiler facebook aramalarında sizi bulamayacaklar, e-posta adresinizi bilseler bile.
  • Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir?”  seçeneğini “Arkadaşlar” olarak değiştirdiğinizde de Facebook’a kayıt olurken telefon numaranızı belirttiyseniz bile endişe etmenize gerek yok. Kişi cep telefonu numaranızı bilse bile sizi Facebook aramalarında bulamayacaktır.
  •  Son olarak, “Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musun?” seçeneğinde “İzin Ver” onayını kaldırıyorsunuz. Böylece Google, Yandex gibi arama motorlarında isminiz ve soy isminiz aratıldığında profil sayfanız gözükmeyecektir.

Bu üç seçeneği yukarıda anlatılanlar doğrultusunda değiştirdiğinizde Facebook profilinizin aramalarda gözükmesini engellemiş olacaksınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir