Telefonun Pil Ömrünü Nasıl Uzatırız

Arama yapıyoruz, mesaj atıyoruz, sosyal medyaya ve internet artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Kimi zaman da oyun oynuyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar artık vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı. Fakat telefonlarımızın şarjının hızla bitmesi karşımıza bir sorun olarak çıkıyor. Aslında bazı küçük önlemlerle şarjımızın doluluk daha stabil tutmak mümkün.

  • Herşeyden önce telefonumuzu sıcak ortamlarda mümkün mertebe korumalıyız. Sıcak ortamlar pil performansını ortalama olarak %10 – %15 arasında olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçektir.
  • Her ne kadar titreşim bir çoğumuz için vazgeçilmez olsa bile telefonumuzun titreşiminin kapalı kalması batarya performansı için yüksek önem taşımaktadır. Titreşim, telefon melodimizden çok daha fazla güç tükekmektedir.
  • Gelişen ekran teknolojileri ile birlikte daha parlak ve daha detaylı, yüksek çözünürlüklü ekranlar kullanmaya başladık. Buna rağmen batarya kapasiteleri yerinde saymaya devam etti. Durum böyle olunca da ekranların güç tükektimi gün be gün artmaya başladı. İşte bu noktada ekran parlaklığını minimuna indirmek veya bir çok telefonda artık standart özellik olan ortam durumuna göre ekran aydınlatması kullanmak batarya ömrünü uzatan en önemli faktör denilebilir.
  • Gece yatarken acil arama beklemiyorsak telefonu kapatmak veya uçak moduna almakta diğer önemli bir kıstas. Her ne kadar telefon sadece dursa bile gece boyunca arka planda çalışan bir çok uygulama otomatik updateler ile internete erişir, güncellemeler yapar, baz istasyonları ile küçük boyutlu veri değişimleri sağlarlar. Hem sağlıklı bir uyku açısından hem de bataryanın daha stabil kullanılması amacıyla önemli bir adımdır.
  • Gereksiz çalışan tüm uygulamaları kapatmakta fayda var. Telefonunuzda hava durumu veya döviz kuru gibi güncel verileri takip ettiğiniz uygulamaları belirli periyodlar ile güncellenecek şekilde düzenlemeniz mevcut şarj durumunuzu stabil kullanmanız açısından önemli adımlardan biridir.
  • Bluetooth, wifi, gps vb. gibi özelliklerin kullanılmadığı zaman kapatılması ve sadece ihtiyaç olması anında açılması da önemli etkenlerdendir. Wifi modunun açık olması yolda yürürken bile bir çok wifi keşfetmenize bunların hiç birine ihtiyacınız olmamasına rağmen telefonunuzun sürekli bu şekilde bir arayış içerisinde olduğundan dolayı şarjını boş yere tüketen etkenlerden biri olarak gösterilir.

Telefonun pil ömrünü uzatmak için alınabilecek bu tarz önlemleri ile birlikte daha verimli ve daha uzun süreli kullanımlar gerçekleştirebilir, bu süre içerisinde de sağlığınız açısından da telefondan en az zararı görüyor olabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir