Atatürk’ün Ölçülerde Yaptırdığı Yenilikler

olcu1Osmanlı döneminde kullanılan ölçüler Avrupa devletlerinden farklılık göstermekteydi. Bu durum ülke içinde kullanışlı olsa da yabancı ülkelerle olan ticari ilişkilerde sorun yaratabiliyordu. Bununla birlikte Osmanlı döneminde kullanılan ölçüler bilimsel dayanaklardan uzak ve doğru sonuçlar vermeyen ölçülerdi. Bu ölçülerden elde dilen değerler nesnel değildi ve farklı ölçümler farklı sonuçlar doğurabiliyordu. Osmanlı yöneticileri bu durumu fark ederek birtakım önlemler almış olsalar da yapılan düzenlemeler yeterli olmamıştı. Cumhuriyetin kurulmasının ardından Atatürk tarafından ölçü değişiklikleri yapılması için çalışmalar başlatıldı.

İlk değişiklikler takvim alanında yapıldı. Osmanlı Devletinde Hicri ve Rumi takvim kullanılmaktaydı. 26 Aralık 1925 tarihinde yapılan değişiklik ile takvim olarak Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Yapılan bu takvim değişikliğindeki amaç resmi işlerde ortaya çıkan karışıklıklara son vermekti.

Yapılan bir diğer değişiklik saat konusundaydı. Osmanlı Devletinde bazı işler ve ezan vakitlerini belirlemek için alaturka saat kullanılmaktaydı. Alaturka saat güneşin batışına göre ayarlanıyordu. Yapılan değişiklikle yirmi dört saati esas alan modern saate geçildi ve böylece saat konusundaki karışıklığa da son verildi.

Ardından yapılan diğer değişiklik tatil günleri konusunda oldu. 1935 yılına kadar cuma günü tatil olarak kullanılırken bu yıldan sonra hafta sonu tatili yapılmaya başlandı. Bu tatil cumartesi günü öğleden sonra ve pazar tam gün olarak düzenlendi.

1928 yılında ulusal rakamlar kullanılmaya başlandı. 1931 senesinde modern uzunluk ölçüleri kabul edildi. Okka, endaze, arşın gibi ölçüler kaldırılarak yerine metre, kilo gibi ölçü birimleri getirildi. Böylece bu alanlarda da karışıklık giderilmiş oldu.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir