Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

bermuda1Birçok gerilim, macera ve korku filmine konu olan Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik alanını kaplıyor. Elinize bir harita alıp bu bölgeye bakarsanız gerçekten bu alanın üçgen şeklinde olduğunu göreceksiniz. Üçgen şeklindeki bu alan Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içinde kalıyor.

Bu bölgede birçok uçak ve geminin kaybolduğu biliniyor. Bölgenin lanetli yer ya da şeytan üçgeni olarak anılmasının sebebi bu yüzden. Kaybolarak bölgede ünlenen olayların başında Flight 19 geliyor. O dönemde kaybolan uçakların çoğu ikinci dünya savaşında Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarıydı. Son  bir asır içerisinde batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı 1000’i aşmış durumda. Peki nedir bu şeytan üçgeninin sırrı?

Şimdiye kadar bölgede suyun altında çok güçlü mıknatıs maden kaynaklarının yer aldığı ve bu sebepten dolayı yoğun manyetik çekimden etkilenen elektronik sistemlere sahip olan uçakların düştüğü sanılıyordu. Fakat diğer taraftan eğer bu iddia doğru ise gemiler niçin batıyordu? Gemileri bile içine alıp yutabilecek kadar büyük bir manyetizma mı söz konusu idi? Su üzerinde duran gemiyi batırabilecek kadar güçlü bir manyetizmanın bulunmadığı yapılan ölçümler sayesinde kanıtlandı.

Şuan güncel olarak ortaya atılan teori, insanların bu bölgede beyaz bir su oluştuğunu söylemesi üzerine yapılan araştırmalarda, bu tabakanın denizin dibinde yer alan büyük doğalgaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek basınç ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşması ve beyaz hidrat parçaları haline gelmesiyle başlıyor.  Aynı zamanda Gulf Stream adı verilen sıcak su akıntısının suyun altındaki bu hidrat parçalarını erittiği ve suyun yüzeyine doğru çıkmalarını sağladığı, böylece binlerce metreküp doğalgazın suya karışmış olduğu ve bunun sonucunda suyun yoğunluğunun azalması batan gemilerin batma sebeplerini açıklar nitelikte. Böylece yoğunluk farkı sebebiyle suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz hale gelir ve gemi batar. Sıcak su akıntısıyla birlikte hidratlar erir ve su yüzeyinden yok olur. Bu nedenle gemi hiç orada olmamış gibi gözden kaybolur. Uçaklar da su yüzeyinden yayılan gazların havada yoğunluk farkı yaratmasından dolayı düşerler.

Şimdilik Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı çözülmüş olmasına rağmen herşey henüz net olarak bilinmemektedir. Belki ileri’de yapılacak olan çalışmalar yeni teoriler getirerek her şeyin su  yüzüne çıkmasına katkıda bulunabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir