Klostrofobi Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür

koloKlostrofobi kapalı alanlarda kalma korkusu olarak tanımlanır. Kişinin kendini dar ve kapalı alanlarda huzursuz hissetmesi ve panik halinde olması, nefes alamayacağını sanmasıdır. Klostrofobinin hastalık olarak tanımlanabilmesi için bazı kritlerlerin olması gerekiyor. Unutmayalım ki her kapalı alandan korkan insan klostrofobi hastası değildir.

Klostrofobi hastalığının belirtisi olarak kişi kendini boğulacak ve bayılacak gibi hisseder. Bununla birlikte çarpıntı ve terleme de kendini baş gösterir. Böylesi bir deneyim yaşadıktan sonra kişi kapalı alanlara karşı erteleme ve alterntif bulma yolları arar.

Klostrofobisi olan kişiler sinema,asansör ve toplu taşıma araçlarında kendilerini rahatsız hissederler. Bu kişiler, örneğin sinemaya gidiyorlarsa çıkışa yakın yerlerde oturur ve yanlarında nefes açıcı ve su gibi eşyaları güvenlik tedbiri olarak bulundururlar. Yeni açılan Marmaray’ı kullanmak da klostrofobisi olan kişiler için sorun teşkil edebilmektedir. Eğer bu kişiler Marmaray ile seyahat etmek zorunda kalırlarsa panik durumunda düşüncelerini değiştirecek şeylerle uğraşmaları ve nefes alışverişlerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Klostrofobi artık kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlamışsa kişinin tedavi olması şarttır. İlaç kullanmadan psikoterapi yöntemi ile kişi bu durumun üstesinden gelebilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir