Türklerin Kullandığı Takvimler

takvimTürklerin bugüne kadar kullandığı takvimler şunlardır:

12 Hayvanlı Türk Takvimi

Türkler İslamiyet’i kabul etmeden önce on iki hayvanlı Türk takvimini kullanmaktaydı. Bu takvim milli yani Türkler tarafından oluşturulan bir takvimdi. Güneş yılına dayalı olan bu takvimde her sene bir hayvanın adı ile gösterilmekteydi. On iki hayvan bulunan bu takvim her on iki yılda bir başa dönmekteydi.

Hicri Takvim

Bu takvimin başlangıcı olarak Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği tarih kabul edilir. Günümüzde kullandığımız Miladi takvimde 622 yılında başlamış kabul edilmektedir. Takvim ay yılı esasına dayalıdır. Bu takvimde on iki ay vardır. Ayın dünya etrafında on iki ay dönüşü bir yıla karşılık gelir. İslamiyet’i kabul eden Türkler Hz. Ömer döneminden itibaren Hicri takvimi kullanmaya başlamışlar ve on iki hayvanlı takvimi yavaş yavaş bırakmışlardır.

Celali Takvimi

Ömer Hayyam tarafından başkanlık edilen takvim , Nizamülmülk tarafından yapılmış ve  Melikşah’ın isteği ile yaptırılmıştır. Takvim sadece Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah döneminde kullanılmıştır. Güneş yılı esas alınarak oluşturulmuş bir takvimdir.

Rumi Takvim 

Osmanlı döneminde Güneş yılına dayalı olarak kullanılmış bir takvimdir. Sadece mali alanda kullanıldığından mali takvim olarak da anılmaktadır.

Miladi Takvim

Güneş yılına dayalı olarak hazırlanan bu takvim başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğum tarihini kabul eder. Milat kelimesi “doğum” anlamına gelen bir kelimedir. Ülkemizde 1926 yılından bu yana Miladi takvim kullanılmaktadır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir