Cüzzam Hastalığı Nedir

cuzzam1Cüzzam mikrobu 1876 yılında Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından bulunmuştur. Bu mikrop deriye tutunarak vücudun tamamına yayılır. Cüzdam hastalığına yakalanan kişiler hastalığın bulaşıcı olması sebebiyle toplum içine yaşamlarını devam ettiremezler. Bu nedenle bu hastalığa yakalanan kişiler kayıt altına alınır ve hastalara  yaşamaları için izole olmuş bir alan verilir. Son kayıtlara bakıldığında  ülkemizde 2605 cüzzam hastası olduğunu ve bu kişilerin yaşlarının ortalama 60.5 olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalar ise cüzzam hastalıklarının genellikle kırsal kesimlerde yaşayan insanlarda ortaya çıktığını gösteriyor. Kırsal kesimlerdeki yaşam koşullarını göz önüne alırsak- aynı kaptan beslenme,aynı eşyaları kullanma ve yetersiz sağlık hizmetleri- bu sonuç hiç de şaşırtıcı değil.

Cüzzam Hastalığı Nasıl Yayılıyor?

Bu hastalık ırsi bir özelliğe sahiptir. Vucüt mikroba karşı doğal bir bağışıklık sistemine sahipken bazı bünyelerde de bu mikroba karşı bağışıklık sistemi bulunmamaktadır. Bu durum aile ile ilgilidir. Hastalık ancak insandan insana bulaşabilir. Cüzzam mikrobu taşıyan herhangi bir kişi ile temasta bulunulduğunda hastalık diğer kişiye bulaşır. Bu yüzden cüzzam hastalığına yakalanan kişiler sağlıklı kişilerle birlikte yaşayamazlar.

Cüzzam Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Vücutta kepeksiz ve yuvarlak olmayan lekelerin oluşması ve bu lekelerin deride kaşıntı yapması
  • Sık sık meydana gelen burun kanamaları ve burun tıkanmaları
  • Kol ve bacak sinirlerinde ağrı oluşumu ile birlikte özellikle 4. ve 5. parmakta içe doğru bükülmenin meydana gelmesi
  • Alt göz kapaklarının hareketsizleşmesi ve kapanması
  • Dizlerde ve dirseklerde oluşan yara izleri
  • Yüz bölgesinde ödem oluşması

Cüzzam Hastalığının Tedavisi

Ilk teşhisin çok önemli olması ile birlikte doğru teşhis konulduktan sonra tedavi mümkündür.  Hastaya teşhis geç konulmuşsa veya hasta bir tedavi görmemiş ise 10-20 sene sonra hastalarda sakatlıklar ve vücutta dökülmeler meydana gelir.  Tedavi süreci büyük önem taşır ve en az 3 ilaç ile kombine edilmiş bir tedavi yolu izlenir. Hastalık kısa sürede tedavi edilebilmekle birlikte yaraların ve görsel sorunların tedavi edilebilmesi açısından hastaların doktor kontrolünde kalması gerekebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir