Haşhaşilik Nedir

hashas1Haşhaşilik, İsmailik tarikatından olan Hasan Sabbah tarafından 11. yüzyılda  kurulan tarikatın adıdır. Bu tarikat aktif olduğu yıllarda siyasi otoritelere sahip kişilere düzenlemiş olduğu suikastler ile tanınmıştır. Bu sebeple tarikat bir örgüt olarak görülmüştür. Haşhaşiler özellikle İran ve Suriye’de yayılmışlardır. Bu topluluk elde edilmesi oldukça zor olan kaleleri fethetmek için oldukça önemli konumda bulunan siyasi-askeri güçlere yönelik yapmış oldukları suikastler ile etkili bir strateji geliştirmişlerdir. Kısa zamanda etki gücü fazla bir konuma gelmişlerdir.

Orta Çağ İslam dünyasında Haşhaşiler, uygulamış oldukları bu sert politika ile etkili bir güç haline geldiler. Haşhaşiler Abbasi halifeliği ve Büyük Selçuklu Devleti’ni hedef alarak aynı zamanda Haçlılara ve Moğollara da saldırdılar. Etkili oldukları dönemde siyasi ve Sünni güçleri düşman olarak gördüler. Hasan Sabbah dönemin etkili güçlerine suikast düzenletmeden önce askerlerine haşhaş içirdiğinden bu topluluğa tarihte Haşhaşiler adı verilmiştir.

Günümüzde suikast anlamına gelen “assasin” sözcüğü de bu kökten gelmektedir. Haşhaşiler oldukça sarp bir kayanın üstünde bulunan Alamut Kalesi’nde dış saldırılara karşı korunaklı bir mekanda yaşamaktadır. Sahip oldukları gizemli dünya tarih boyunca merak konusu olarak oldukça fazla ilgi çekmiştir. Haşhaşilerin suikastleri günümüzde Ubisoft’un yayımladığı Assassin’s Creed video oyununu da konu olmuştur.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir