İnsan Gözü Kaç Megapikseldir

goz1İnsan gözü analog bir yapıda olduğu için dijital bir terim olan piksel boyutlaryla ölçülmesi mümkün olmamaktadır. Görüntüyü, gelen ışık bilgisini yorumlayan beyin oluşturur. Bu görüntü nöron hızına bağlı olarak devamlı yenilenmektedir. Bununla birlikte insan gözü de belirli bir eşik değerine sahiptir ve söz konusu değerden daha hızlı geçen bir cisime baktığında göz onun değerini yakalayamaz ve hiçbir şey geçmemiş gibi algılar.

İnsan gözünün hızını test edebilmek mümkündür. Bunun için ilk önce CRT yani tüplü bilgisyar monitörünüzün dikey tarama frekansını 60 Hz’ye getirmek için masa üstüne sağ tıklanarak ayarlardan gelişmiş ve monitor seçenekleri takip edilerek Hz ayarlarına ulaşılır. 60 Hz ayarlandıktan sonra ekrana 30 cm uzaklıktan bakılır. Bir yandan monitörün yan kısmındaki herhangi bir nesneye odaklanırken bir yandan da göz ucuyla monitöre bakın. Normalde düz bakılırken hissedilmeyen ekran yenilenmesinin aşağıdan yukarı bakılarak nasıl sayfa sayfa geçtiğini bu yolla fark edeceksiniz. Normal olarak bakarken 60 Hz’i fark ediyorsanız aynı olayı 75 Hz ile deneyebilirsiniz. Bu göz hızının her kişide farklı olmasıyla ilişkilidir. Daha hızlı göz reflekslerinde sahip olan kişiler genelde sürekli detaylı işleri takip eden ve dikkat ile çalışan kişilerdir.

Gözdeki ışık algılayıcıları retinada bulunur. Bu ışık algılayıcıları sayısal kameradaki algılayıcılardan büyüktür. Insan gözü yapay merceklerin görünüşü ile karşılaştırılamayacak kadar mükemmel yapıdadır. Görme kapasitesini megapiksel olarak ifade edebilmek için gözdeki reseptörler piksel olarak düşünülmeli ve herhangi bir sahneyi beynin hangi detay seviyesinde oluşturabileceği test edilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir