Tarihteki İlk Derbi: Lahanacılar ile Bamyacılar

ilkder1Zaman zaman tarihin tozlu sayfalarında ilginç bilgilerle karşılaşmak mümkün. Siz hiç tarihte oynanan ilk derbinin Lahanacılar ile Bamyacılar arasında oynandığını duymuş muydunuz? Evet, Osmanlı devleti zamanında yaşanan ilk derbi Lahanacılar ile Bamyacılar arasında oynandı. Söz konusunu derbinin oynandığı dönem I.Mehmed (Çelebi) zamanına rastlıyor.

Yıldırım Beyazid’in Timur’un karşısında mağlup olması sebebiyle Beyazid’in oğlu Çelebi Mehmet 200 kadar süvari birliğini güçlendirmek için eğitime almıştır. Eğitime alınan bu süvarilerin bazılarını oğlu Murad çalıştırmıştır. İşte tarihteki ilk derbi bu iki birlik arasında gerçekleşmiştir. Bu iki askeri grup zamanla rakip haline gelmiştir.  O dönemde Amasya’da bulunan Mehmet’in takımına Amasya’ nın  bamyası meşhur olduğundan  Bamyacılar; Merzifon’ da bulunan Murad’ ın takımına da bölgenin meşhur ürünü olan lahana nedeniyle Lahanacılar adı verilmiştir.

Rakip olan Lahanacılar ile Bamyacılar zaman zaman cirit, okçuluk, maket kaleleri fethetme gibi dallarda genellikle saray bahçesinde müsabakalara girişmişlerdir. Özellikle İstanbul’ un fethinden sonra müsabakalar İstanbul’ da da yapılmaya başlanmış hatta bazen padişahlar da bu müsabakaları izlemeye gelmiştir. Zaman zaman halk huzurunda da yapılan karşılaşmalarda halkın: “Lahanacılara kuvvet, Bamyacılara lezzet!” şeklinde tezahürat yaptığı bilinmektedir.

Lahanacıların üniformaları yeşil gömlek, pantolon ve yeşil bayraktı; Bamyacılar’ ın üniformaları ise aynı şekilde kırmızı renkteydi. Söz konusu müsabakalarda derece olarak yükselme imkanını bulan Lahanacılar ve Bamyacılar bu müsabakalara profesyonelce hazırlanırlardı. Zaman zaman bu iki takımın fanatiği olan kişilere hatta padişahlara bile rastlanırdı.

Topkapı Sarayı’nın Bab-ı Hümayun Kapısı’ ndan sağ tarafa doğru ilerlerken bulunan lahana ve bamya motifleri ile süslü iki taş bulunduğu bilinmektedir. Bu taşlardan bamya figürü olanı 179o yılında sporculardan birinin 430 adım uzaklıktan bir yumurtayı nişan alarak vurması sebebiyle Padişah III. Selim tarafından diktirmiştir. Diğeri ise 1811 yılında Padişah II. Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Üstünde bamya figürü olan anıtın varlığı günümüzde devam etmemektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir