Çanakkale Mehmetçik Şehitler Abidesinin Özellikleri Nelerdir

sehit1Çanakkale il sınırları içinde Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Çanakkale Mehmetçik Şehitler Abidesi, Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmış ve 1915 yılındaki I.Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de hayata gözlerini yuman 233 bin Türk askerimiz anısına yapılmıştır.

Atatürk’ün silah arkadaşlarından biri olan Emin Nihat Sözeri, abidenin hem fikir babası hem de abidenin yapımı için gereki olan para yardımını sağlayan kişidir. Abidenin yapımına Şehitlikleri İman Cemiyeti’nin başlattığı bağış kampanyası ile birlikte karar verilmiş ve savaştan tam 39 yıl sonra toplanan paralarla yapıtın inşaatına 1954 senesinde başlanmıştır. Yarım kalan inşaata 1958 yılındaki bağışlarla devam edilmiş ve inşat 1960 yılında son bulmuştur.

Anıtın bulunduğu alan 62,5 metrekaredir. Her biri 7,5 metre genişliğinde olan ve 10 metre aralıklarla inşa edilmiş  4 ayak üstüne oturtulmuş yapının yüksekliği 41,7 metredir. Bu dört sütun milletimizin yılmaz temeller üzerine kurulduğunu sembolize eder. Uzaktan bakılınca abide Mehmetçik’in M harfini gösterir.1999 yılında bu dört ayak üzerinde 3×45 metre boyutlarında 8 adet rölyef eklenmiş olmakla birlikte  denize bakan 4 tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan 4 tanesi de kara savaşlarını anlatmaktadır. Rölyeflerde ‘Çanakkale’de Mustafa Kemal ve Arkadaşları’, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’, ‘Nusret Mayın Gemisi’, ‘Savaşlarda Düşman Gemilerinin Batırılışı’, ‘Siperlerde Mustafa Kemal Mehmetçiklerle’ ve ‘Çanakkale’de Topçu Bayırı’ndan görüntüler yer almaktadır.

Anıtın içinde Türk asıllı Amerikan vatandaşı olan Nezmi Cemal’in kendi bayrak fabrikasında imal edilen 25 metrelik bronz bayrak direği vardır. 2004 yılında tavanın iç kısmına cam seramikten yapılma Türk Bayrağı konulmuştur. 2007 yılında ise yapılan son çevre düzenlemeleri ile anıt bugünkü halini almıştır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir