Kiracıya Kötü Haber

kira12012 yılının Temmuz ayında değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini meydana getiren kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te geçerli olmaya başlayacak. Bu hükümler doğrultusunda mal sahipleri on yıldır aynı yerde kiracı olan kişileri hiçbir gerekçe göstermeden evinden veya dükkanından çıkarabilecek.

Temmuz ayından itibaren ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıkların yaşanması mümkün. Ev sahipleri on yıldır hep aynı yerde kiracı olan kişilerin tahliyesini isteyebilecek. Özellikle kira artışının fazla olmadığı bölgelerde kiracılarından şikayetçi olan ev sahipleri şimdiden kiracılarını çıkarmak için hazırlıklara başladı.

On yıllık kiracısını çıkarmak isteyen ev sahiplerinin üç ay öncesinden notere giderek kiracıya ihtarname göndermesi gerekiyor. Ev sahipleri bu ihtarname ile on yıllık sözleşmeyi uzatmak istemediklerini beyan edecek. Bu durumda ev veya dükkandan çıkmak istemeyen kiracılara karşı ev sahibi isterse dava açabilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte noterlerin ve avukatların iş yoğunluğu da artacak. Yeni yasanın evlerden ziyade uzun süreli dükkan kiralamalarında etkili olacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar kirasını düzenli ödeyen kiracıların ev sahibi ile anlaşmaya gidebileceğinin altını çiziyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir