Sümela Manastırı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sum1İlginç bir mimariye sahip olan  ve halk arasında ‘Meryem Ana Manastırı’ olarak da bilinen Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü sınırlarında,  Altındere Vadisi’ne yakın konumdaki Karadağ’ın eteklerinde bulunur. Manastır deniz seviyesinden 1150 metre, vadiden ise 300 metre yüksekliktedir. Eski bir Yunan kilisesi olan bu yapı Yunanca’da ‘Panagia Sumela’ olarak adlandırılmıştır.

Sümela Manastırı’nın ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor ancak M.S 365 ile 395 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Yapının Roma İmparatoru I.Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelmiş olan Barnabas ve Sophrainos adlı rahipler tarafından inşa edildiği kabul edilmektedir.

Doğu Karadeniz Türkler tarafından egemenlik altına alınınca Osmanlı padişahları diğer tüm manastırlarda olduğu gibi Sümela Manastırı’nı da koruma altına almışlardır. 18.yüzyılda manastır büyük değişiklikler dahilinde restore edilmiştir.

Rus işgalinden sonra manastıra el konulmuş ve 1923 yılından sonra tamamen boşaltılmıştır. Sümela Manastırı’nın içine dahil olan bölümler Ana Kaya Kilisesi, hıristiyanların tapınak ve kutsal alanları olan şapeller, mutfak, odalar, misafirhane ve kutsal ayazmadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir