Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur

tirnak1Tırnak mantarları, tırnak batmaları ve tırnak kırılmaları tırnaklarda meydana gelen birçok hastalık içinde en önemlileridir. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeleri ise hastalık olarak adlandırmak tam olarak doğru değil. Bu durum bilimsel olarak lökoniki olarak adlandırılır ve nadir de olsa ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Halk arasında tırnakta meydana gelen bu beyaz lekelerin vücuttaki vitamin eksikliğinden meydana geldiği söylense de böyle bir durumun söz konusu olmadığını sizlere hatırlatmak isteriz.

Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler bilinenin aksine mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mineraller vücutta düzenleyici görevi görür. Bu nedendendir ki mineral eksikliğinde vücutta bazı sorunlar ortaya çıkar. Mineral eksikliği vücutta demir eksikliğinde kansızlık ve  potasyum eksikliğinde ise pıhtılaşma problemleri gibi faklı tepkilere sebep olabilir. Tırnaklarda oluşan beyazlığın temel nedeni ise çinko eksikliğidir. Çinkonun vücutta eksik olması ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklanan hastalıklara, yaraların geç iyileşmesine, sancılı adet dönemlerine, sivilcelere, büyüme ve gelişme geriliklerine ve kısırlık gibi sorunlara neden olmaktadır.

Vücuttaki çinko eksikliğini en aza indirebilmek için çinko içeren çeşitli besinler tüketebilirsiniz. Bol miktarda çinko içeren besinler arasında kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındık var. fakat sadece çinko içeren besinler tüketmek yeterli değildir. Çinko emilimi sırasında vücutta bazı sorunlar oluşabilir. Çinko emilimini tam olarak sağlayabilmek için bu besinleri C vitamini, süt ve süt ürünleri ile almak gerekir.

Tırnaklarınızdaki beyazlıklar vücudunuza çinko ve mineral desteği sağladığınız halde ilerlemeye devam ediyorsa bunun sebebi selenium, mağnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliği olabilir. Ayrıca bu minerallerin uzun süre alınmaması durumuna başka hastalıklara da davetiye çıkmış olacaktır.

Tırnak beyazlığına sebep olan diğer unsurlar ise şöyle:

  • Tırnak altındaki hava kabarcıkları
  • Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm)
  • Kansızlık
  • Kalsiyum eksikliği
  • Keratin hormonu yetersizliği
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Nefrit

 

Belirttiğimiz önerilere uyduğunuz taktirde tırnaklarınızdaki beyazlıklar oluşmaya devam ediyorsa en kısa zamanda doktora görünmenizde fayda var.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir