Bağımlıklık Yapan Mobil Oyunlar

Mobil oyunlar stres atmak ve birlikte vakit geçirmek isteyen kişilerin vazgeçilmezi. Stres atmak ve eğlenmek amacıyla oynanan oyunlar ne yazık ki zamanla kişide bağımlılık yapabiliyor. Bu oyunları oynamaya kişiler bir kez başladı mı işlerini bir kenara bırakıp tüm gün sadece oyunu oynayarak vakit geçiriyorlar. Yanınızda oyun oynayan bir kişiye seslendiğinde sizi duymayıp varlığınızı bile fark etmiyorsa o bir oyun bağımlısı demektir.

Peki hangi oyunlar bağımlılık yapıyor? Bu oyunların bağımlılık yapmasının sebepleri nelerdir? İşte yanıtları.

oyun1Temple Run: İlk çıktığı günden itibaren 170 milyondan fazla indirilen bu oyun koşan adam oyunları arasında en bilinenidir. Oyun 2012 yılında en çok indirilen oyun olma özelliğine sahip. Oyunun ikinci versiyonunda vagona binmek, ipe tutunmak, yeni karakterler ve koşu parkurları gibi birçok yenilik var. Temple Run’un bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında ilk oyunun parasız olması ve ikinci oyunda oyun parası yerine esktradan oyun içinde toplanılan elmasların kullanılabilmesi yer alıyor. Ayrıca bu oyunu çok rahat bir şekilde oynayabildiğiniz gibi oyun yeni rekorlar kırma isteğini de arttırıyor.

 

 

oyun2Subway Surfers: Yaramaz bir çocuğa bekçiden kaçması için yardım edildiği ve koşan adam oyunları arasında ikinci olan Subway Surfers’ın oyun grafikleri Temple Run’a göre renkli ve daha hoş olması sebebiyle ilgileri üzerinde topluyor. Oyun çeşitli ufak görevler ve yeni rekorlar kırma isteği ile kişileri daha çok oynamaya teşfik ediyor.

 

 

oyun3

Angry Birds:  Yumurtalarını çalan domuzları yok etmek isteyen öfkeli kuşların oyunu olan Angry Birds, konusunda oldukça iyi. Farklı bölümde farklı kuşlar ve bu kuşların farklı özellikleri mevcut. Yeni çıkan oyununda ise Rio’da kafesteki kuşları serbest bırakmak ve yeni düşmanlar olan maymunları öldürmek gibi farklı özellikler bulunuyor. Oyun Facebook üzerinden de oynanabiliyor.

oyun4Candy Crush Saga: Facebook’ta bağımlılık yaratan oyunda şekerleri patlatarak size verilen görevi yapıyorsunuz. Diğer bölümlere geçebilmek için önceki bölümlerin başarıyla tamamlanması gereken bir oyun. Ayrıca bazı A sınıfı görevler için Facebook’taki arkadaşlarınızdan yardım almanız gerekebilir. Oyunu oynamak için arkadaşlarınıza davetler gönderiyorsunuz ve böylece yeni görevler açılarak oyunun kullanıcı sayısı arttırılmış oluyor. Candy Crush Saga’nın şuan 45 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta.

 

oyun5Okey:  Kahvehanede oynanan oyun denince akla ilk gelenlerden biridir Okey. Günümüz teknolojisi ile artık bu oyun internet üzerinden de oynanabiliyor. Sosyal paylaşım sitesinden yada indirerek oyunu oynayabilirsiniz. Mobil cihazlarda da bulunan oyun oyuncuyu fazla zorlamıyor ve eşli oynanıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir