En Etkileyici Yeraltı Yapıları

Yüzyıllar öncesinde yapılan ve günümüze kadar kalan yapılar oldukça ilgi çekicidir. Aşağıda sıraladığımız en etkileyici yeraltı yapıları tatillerinizde ziyaret etmek için iyi alternatifler olabilir!

yerebat1

1. Yerebatan Sarnıcı, Türkiye:  Pek çok filmin çekildiği ve romanlara konu olan Yerebatan Sarnıcı her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği kültürel miraslarımızdan biri. 3. ve 4. yüzyıllarda burada bulunan bir binanın yangın sonrasında tahrip olması sebebi ile imparator Jüstinyen binanın yeniden inşa edilmesi emrini vermiştir. Yaklaşık 7000 kölenin  inşasında çalıştığı sarnıcın tavanı 336 mermer sütun ile desteklenmiştir ve mermer sütunların her biri 9 metredir. Sarnıcın inşa edilmesinin amacı şehre su sağlamakmış ve uzun yıllar amacına hizmet etmiş. Bugün ise sarnıçta sadece birkaç metre su bulunuyor.

setinnimezarı2. I.Seti’nin Mezarı, Mısır: Mısır’daki en uzun ve en derin mezar olan bu yapı Krallar Vadisi’nde bulunuyor. Mezarda renkli resimler ve oymalar dikkat çekici. Bu resim ve oymalar I.Seti ve Tanrıça Hathor’u resmeder. 50li ve 60lı yıllarda yapılan kazılardan dolayı nem seviyesi değiştiğinden ve duvarlar çatladığından bu yapı turistik gezilere kapalıdır.

 

 

qin3.  Shi Huang Anıtmezarı, Çin: Çin’in ilk hükümdarı Qin’e ait olan bu mezar 2200 yıllıktır. En çok bilinen özelliğinin terakota ordusu olan bu mezar yüzlerce asker heykeli ile birlikte Çin’in en büyük anıtmezar kompleksidir. 38 yılda tamamlanan, 4 kattan ve 600 metrekarelik alandan oluşan kompleksin inşasında 700.000 işçi çalışmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde terakota ordusu gün ışığına çıkmaya başlamıştır.

 

 

dunya44. Hal Saflieni Yeraltı Odası, Malta: Tarih öncesi döneme ait tek yeraltı yapısı olan bu oda M.Ö 2500 yılına dayanır. Bir tapınak olarak inşa edilse de ölülerin de gömüldüğü bu yapıda pek çok oda bulunmaktadır.

 

 

dunya55. Prasanna Virupaksha Tapınağı, Hindistan: 400 yıl boyunca toprağın altında kaldıktan sonra 1980li yıllarda keşfedilen bu yapı Dünya Mirası Listesi’ndeki Hampi Harabeleri arasında yer alır. Heykeller, duvar resimleri ve oymalarla dikkat çeken tapınağın özel seremonilerde kullanıldığı düşünülüyor.

 

 

 

dunya66.  Di San Clement Bazilikası, İtalya: Milattan sonra 99 yılında inşa edilen St.Clement Baziliskası küçük görünmesine rağmen Roma’nın dini tarihini içerisinde barındırması açısından önemlidir. Yapı aynı zamanda Orta Çağ fresk koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapar.

 

 

dunya77. Knights’ Halls (Şövalyeler Salonu), İsrail: Hospitalye (Hastabakıcılar) Şövalyeleri Haçlı Seferleri sırasında kurulmuştur ve kendilerine yaralılara ve hastalara bakmayı ilke edinmişlerdir.  Bu salon İsrail’in Akre şehrinde bulunur ve şövalyelerin sığınağının bir bölümünü oluşturur. Binada bir hücre, gotik bir kilise, yemek salonu ve pek çok galeri bulunuyor. 3 kattan meydana gelen bu yapının henüz 5000 metrekarelik bir alanı gün ışığına çıkarılmıştır.

 

 

8. dunya8Caracalla Hamamı’ndaki Mithraeum, İtalya: 1912 yılında hamamda yapılan kazılarda arkeologlar şimdiye kadar ki en büyük Mithraeum’u bulmuşlardır. Mithraeum ise Roma Mithraic mezhebine bağlı olan kişilerin dua etmeleri için yapılan yeraltındaki dua odalarıdır. Odanın içerisinde bulunan heykeller ve oymalar zaman içerisinde tahribata uğrasa da birkaçı bozulmadan kalabilmiştir.

 

 

 

dunya99. Gadara Su Kemeri,Ürdün: Adraai Abila ve Gadraa’ya su getirmek için kullanılan yapı 2004 yılında keşfedilmiştir ve dünyanın en uzun ve en karmaşık yeraltı su kemeridir.

 

 

 

dunya10110. Chavin De Huàntar,Peru: yapı 12.000 metrekarelik alana inşa edilmiştir ve içerisinde  odalar, tüneller, taştan galeriler ve heykelcikler vardır.

One Response
  1. 17 Ocak 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir