Gişelerden Serbest Geçiş Geliyor

serbest1Karayolları 1.Bölge Müdürü İsmail Kartal , İstanbul’un köprü ve gişelerinde uygulamaya girecek olan ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin  ocak ayı sonunda devreye gireceğini açıkladı.

Ayrıca Kartal, ulaşımı rahatlatmak için İstanbul’da önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek bazı düzenlemelerin de gerekli olduğunu söyledi. Serbest geçiş sisteminin trafiğe olumlu bir etki sağlayacağı ortada. Buna göre Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü ve Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş denilen OGS ve HGS birleşerek transit geçiş sağlanmış olacak.

Çalışma ilk olarak 31 Ocak’ta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde başlayacak. Burada bazı testler yapılacak ve daha sonra sistem Boğaziçi köprüsünde , Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde uygulanmaya başlanacak. Serbest geçiş aynı zamanda trafik güvenliğini de sağlayacak. Zaman kaybından dolayı bazen vatandaşlar OGS den HGS ye ya da HGS den OGS ye geçiş yapmaktaydılar.  Böylece trafikte dar boğaz yaratılmaktaydı. Serbest geçiş ile bu trafik dar boğazı ortadan kalkacak ve normal akış sağlanacak. Aynı zamanda köprü ve gişelerdeki yığılmalar engellenmiş olacak.  Uygulamanın asıl amacı da bu. Bu sistemin hem trafik güvenliğini sağlaması açısından hem de kapasite problemini kaldırması açısından mevcut sistemden daha iyi olacağı söyleniyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir