İstiklal Madalyası Kimlere Verilmiştir

istiklal1İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında katkı sağlayan kişilere verilen bir madalyadır. Bu madalya için 20 Kasım 1920’de İstiklal Madalyası Kanunu çıkartılarak madalyanın verilmesi kanunlarla sabitlenmiş olup savaşta şehit düşenler de unutulmayarak madalyalar şehitlerin birinci derecedeki akrabalarına verilir. Ayrıca Kurtuluş Savaşı ve seferberlik döneminde TBMM’de görevde bulunmuş vekillere de İstiklal Madalyası’nın verilmesi kararlaştırılmıştır.

Madalyanın üzerindeki şeritlerin rengi verilen kişiye göre değişir. O dönemde TBMM’de görevli olan kişilere yeşil, hem TBMM hem savaşta bulunan kişilere yeşil-kırmızı, cephede bulunanlara kırmızı, cephe gerisindekilere ise beyaz şeritlere sahip İstiklal Madalyası verilmiştir.

Madalyanın ön tarafında ilk meclis ve meclisin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920 ibaresi, cephe gerisindekileri temsil amacıyla kağnıyla cepheye cephane taşıyan kişi figürü; arka tarafında ise Türkiye haritasının etrafında ay-yıldız ve defne dallarının çevrelediği 1 Kasım tarihi vardır. Madalyaya sahip kişi ölürse madalya oğluna, oğlu yoksa kızına, kızı yoksa babasına veya annesine, bu kişiler de yoksa eşine geçer. İstiklal Madalyasına sahip olan kişilere şeref aylığı verilmektedir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir