Enerji İçecekleri Sağlığa Zararlı mıdır?

enerji-icecegiEnerji içecekleri kişinin enerji seviyesini korumak için çeşitli maddeler içerir.  Bu madeler fiziksel performası ve enerji seviyesini arttırken zihinsel uyanıklığı da etkiler. Bu nedenle önceleri sadece sporcuların yorgun hissetmelerini engellemek için tükettiği enerji içecekleri günümüzde okula giden çocuklar tarafından da tüketiliyor. FDA, enerji ieçeceği üreten şirketleri, özellikle ergenler ve genç yetişkinler için potansiyel sağlık riskleri oluşturduğu için içeceklerin içeriğinde dimethylamylamine (DMMA) kullanmamaları konusunda uyardı. Sporculara çok yorulmadan daha iyi performans sergilemeleri için enerji desteği sağlayan ve okula giden öğrenciler tarafından uyanıklık sağladığı gerekçesiyle içilen enerji içecekleri gereğinden fazla tüketilirse sağlık açısından bazı olumsuz yan etkilere sebebiyet verebiliyor.

Enerji içecekleri kafein, guarana, gingko, biloba, ginseng, karnitin ve acai gibi maddeler eklenerek elde edildiği gibi aynı zamanda  B vitamini, yüksek miktarda şeker ve karbonatlı suyla karıştırılabilen bazı katkı maddelerini de içerisinde bulunduruyor. Bu maddelerin hem fiziksel hem de psikolojik etkileri söz konusudur. Içeceği içen kişinin bilişsel yeteneklerinde bir artışa neden olur ve aynı zamanda üst vücut kaslarının  dayanıklılığının artması sağlanır.

Fazla miktarda kullanıldığında ise kişide bu içeceklerin yan etkileri gözlenebilir. Oldukça yaygın görülen yan etkilerin arasında aşırı sinirlilik ve anksiyete var. Çok fazla kafein içermesi sebebiyle bu içecekler vücuda hem uzun vadede hemde kısa vadede ciddi hasarlar vermektedir. Kafeinle ilişkili olarak enerji içeceklerinin bazı yan etkileri şunlardır:

  • Uykusuzluk
  • Yüksek tansiyon
  • Osteoporoz
  • Kısırlık
  • Kalp hastalıkları
  • Ülserler
  • Sinirlilik
  • Sık idrara çıkma
  • Aritmi (düzensiz kalp atışları)
  • Mide rahatsızlıkları

Kafeinin yan etkileri kişiden kişiye değişir. Yukarıda belirtilenlerden farklı olarak kafeinin daha başka yan etkileri de bulunmaktadır. Aşırı kafein tüketimi yan etki olarak hamile kadınlarda pek çok komplikasyonlara özelikle de düşüklere sebep olur. Enerji içecekleri aynı zamanda midede kramplar yaratabilir. Egzersiz sırasında aşırı tüketilen enerji içecekleri vücutta aşırı su kaybına neden olmaktadır. Bunun nedeni kafeinin diüretik etkiye sahip olmasındandır.

enerji-icecek

Enerji içecekleri alkol ile birlikte tüketildiğinde kişide uyuşukluk ve rahatlama hissi verir. Bu hisler nedeniyle kişi alkol zehirlenmesi geçirdiğini de anlayamaz ve daha çok içmeye devam eder. Hem alkol hem de enerji içecekleri diüretik özelliğe sahiptirler ve bu özelliklerinden dolayı kardiyovasküler sorunlara sebebiyet verirler.  Bu yüzden bu iki maddenin karıştırılması sağlık açısından oldukça tehlikelidir.

Enerji içeceklerinin normal miktarlarda ve yalnızca yorucu işlerle uğraşan kişilerin içmesi gerektiği içecekler olduğunu unutmamak gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir