Tac Mahal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tac-mahal-2Hindistan’da bulunan ve tüm tarih boyunca Hindistan ve Hindistan’daki müslümanların gurur kaynağı olan Taç Mahal dünyanın yedi harikasından biri. Bu sayede her sene milyonlarca insan diğer ülkelerden bu harika eseri yerinde görmek için Hindistan’a gelir. Taç Mahal’in güzelliğinin ve mimari açıdan mükemmelliğinin yanı sıra bir de yapılış hikayesi var. Taç Mahal’in ziyaretçi akınına uğramasının diğer bir nedeni de bu.

Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan, imparatorluğun o zamanki başkenti olan Hindistan’ın Agora şehrinde Jumna nehrinin kıyısına Taç Mahal’i yaptırmıştır. Babur Şahın kurduğu bu Türk-Hint İmparatorluğunun Hindistan’da  332 yıl (1526 ve 1858 yılları arasında) egemen olduğunun da bilgisini verelim.

Hikayesine gelince, türbeyi bir aşk sembolü olarak görmek yanlış olmaz. Taç Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla bağlı olduğu eşi Arcümend Banu’nun (Mümtaz Banu Begüm) doğum sırasında vefatı üzerine onun hatırası adına inşaa edilmiştir.

Mimari özelliklerine bakacak olursak, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi, ayrıca yapıdaki yazıları yazmış olması ile bilinen Hattat Serdar Efendi yapının mimarları olarak karşımıza çıkar. Eserin inşaatı 1630 yılında başlamış ve 22 yıl sürerek 1652’de son bulmuştur.

Türbenin yapılışında ince mavi damarlara sahip beyaz bir mermer kullanılmıştır. Kubbesi 82 metredir ve Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmıştır. Beyaz mermerden oluşan 4 minaresi olmakla birlikte anıtın 4 bir tarafında Hattat Serdar Efendi tarafından yazılan Yasin Suresi yerini alır.

tac-mahalMümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın sandukları üst kattaki kubbenin altında yer alıyor. Sandukların bulunduğu bu yerdeki akustik çıkan sesi 7 kez yankılandırabilecek bir özelliğe sahip. Şah ve eşinin asıl lahitleri ise türbenin en alt katında bulunuyor. Yapının duvarlarında ise akik,sedef ve firuze gömülü olmakla birlikte 42 zümrütü, 142 yakutu,625 pırlantayı ve 50 adet iri boyutlardaki incileri de yine duvarlarda görebilirsiniz.

Romantik atmosferi ile mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünen Taç Mahal’in edebiyat dünyasında birçok şaire ve yazara ilham verdiği biliniyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir