Unkapanı Semtinin Adı Nereden Geliyor?

İstanbul’da yaşıyorsanız Unkapanı semtinden mutlaka geçmişsinizdir.  Peki Balkapanının nerede olduğunu biliyor musunuz? Ve en önemlisi bu yerlere bu adların verilmesindeki sebep nedir? Tüm soruların yanıtı bu yazımızda.unkapani-neresi

Yağ, bal, un, kahve, erzak, ipek ve pamuk gibi maddeler Osmanlı İmparatorluğunun ilk kuruluş tarihinden itibaren büyük terazilerin bulunduğu Kapan adı verilen ve Arapça’da Kabban olarak adlandırılan yerlere getirilmekteydi. Malların hileli fiyata satılmasını önlemek ve herkesin kolayca temin edebilmesini sağlamak için devlet bunlardan belli bir ardiye ücreti alır ve eğer gerekiyorsa narh koyardı. Osmanlı zamanında cami,medrese,imaret ve mescit gibi vakıflarının masraflarının karşılanmasını sağlamak için kapan hanlarının yaptırıldığı bilinmekte. Dışarıdan ithal edilen malların satılışı özellikle İstanbul’da, bu mekanlarda yapılmaktaydı.  19.yüzyılda semtin sahiline buğday ve arpa yüklü gemiler demirlendiği için bu semte Unkapanı adı verilmiştir.

Kapanlara getirilen ürünün çeşitliliğine göre yağkapanı ve balkapanı adını alan yerler de vardır. Balkapanı hanının hala Sirkeci semtinde bulunması ile  birlikte ipek ve yağ kapanlarının örneklerinin malesef bugüne ulaşamamış olduğunu biliyoruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir