İnsan Neden Diğer Canlılara Göre Daha Geç Yürümeye Başlar

insan1İnsanlar canlılar dünyasının en gelişmiş valıklarıdır. İnsanoğlu düşünebilmesi açısından hayvanlardan daha üstün bir konumdadır. Fakat hayvanların insanlardan daha erken yürümeye başladığını nasıl açıklarsınız? Mesela bir ceylan yavrusu doğduktan birkaç dakika sonra yürüyebiliyor, hatta koşabiliyor. Insanlar ise doğumdan en az 1 yıl sonra yürümeye başlıyorlar. Canlıların organizasyon seviyesi arttıkça doğan yavrunun yürüyebilmesi ve kendine bakacak hale gelebilmesi alt basamaklara göre daha yavaş olmaktadır.

Memeli canlıların genel özelliklerine bakıldığında gelişimin tamamının anne vücudunda oluştuğu görülür. Böylece yavrular daha güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar ve gelecek nesiller korunmuş oluyor. Tür ne kadar gelişirse yavru sayıları da o kadar azalıyor. Yeni bireylerin geleceklerini daha rahat kurmalarını ve nesillerin devamını sağlamak için gelişmiş canlıların üreme sıklıkları düşük olmaktadır ve üreme sonucu doğan yavru sayısı da azdır. Böylece ebeveynler hem enerjiden tasarruf ediyor hem de yeni doğan bireylerle daha fazla ilgi gösterebiliyor. Fakat yavruyu doğadaki tehlikelere karşı korumak oldukça zordur. Bir yavru her daim savunmasızdır ve avcılar her zaman zayıf olanı seçerler. Bu durumda iş ebevenylere kalıyor. Ebeveynler yavrularını korumakta ve kaçırmakta hızlı olmalıdırlar. Şayet tehlikelere karşı konulamıyorsa yeni bireylerin kaybedilmesi olasıdır.

Vahşi doğada zayıf olan bir ceylan yavrusunun kendisinden on kat daha güçlü olan bir çita yavrusu ile karşılaşması olasıdır. Her ne kadar zor da olsa vahşi doğada bir yavru doğduktan hemen sonra kaçabilmelidir. Bir ceylan yavrusunun doğduktan birkaç dakika sonra yürüyüp koşabilmesinin nedeni budur.

Fakat insanoğlu böyle bir bölgede yetişmediği için böyle özellikler de kazanmadı. Bizler böylesi bir uyuma sahip değiliz. Insanların doğduktan sonra hemen yürüyememesinin sebebi budur. Yeni doğan insanın, sinir,kas ve iskelet sisteminin gelişimini tamamlayamadığı için hemen yürümesi imkansızdır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir