Ölüm Tehlikesinde Görülen Beyaz Işık

olum1Ölüm ile burun buruna gelen kişiler çoğunlukla bu esnada beyaz bir ışık gördüklerini söylerler. Son yapılan araştırmalar ölüm tehlikesi ile karışı karşıya kalan insanların beyaz ışık görmesinin nedenini açıklar nitelikte. Uzmanlar bu durumu tehlike esnasında beyindeki elektrik dalgalarının aniden yoğunlaşmasıyla açıklıyorlar. Amerika’da Michigan Üniversitesinde yapılan bir çalışma sıçanların ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarında beyinlerindeki elektrik dalgalarının yoğunlaştığını göstermiştir. Uzmanlar insanlarda da aynı durumun etkili olduğunu düşünüyorlar.

Yukarıda bahsettiğimiz araştırma Amerika Bilimler Akademisi Dergisi’nde yayımlandı. Araştırmanın yayımlanmasından sonra Dr. Jimo Borjigin şu yorumlarda bulundu:

““Birçok insan klinik ölümden sonra beynin aktif olmadığını ya da çok az aktif olduğunu, beynin normale göre daha az faal olduğunu düşünür. Biz bunun böyle olmadığını ortaya koyduk. Aksine ölüm anında beyin daha aktif”. Sizler de çevrenizde birçok insandan duymuşsunuzdur. Ölüm tehlikesi geçirdikten sonra insanlar genellikle, hayatım gözlerimin önünden film şeridi gibi geçti, sanki ruhum bedenimden ayrılıyordu ya da tam o sırada böyle beyaz bir ışık gördüm gibi cümleler kurarlar. Büyük bir çoğumuz böyle hikayeleri biliyoruzdur.”

Ölüm tehlikesinde görülen beyaz ışığın sebebi uzun yıllardır merak konusuydu. Michigan Üniversitesinin sıçanlar üzerinde yaptıkları deneyler kalbi duran sıçanın kalbi durduktan yaklaşık 30 saniye sonra beyninde yüksek frekansta bir dalganın oluştuğunu göstermiştir. Söz konusu dalga beynin görme merkezini yüksek seviyede uyarıyor ve bu yüzden ışık görme olayı gerçekleşiyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir