Vatikan Nerededir? Vatikan hakkında bilgiler

vatikan1Hem yüzölçümü hem de nüfus açısında dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan İtalya’nın Roma şehrinde yer alır. Vatikan, Hristiyan Katolik mezhebinin Dünya üzerindeki merkezidir. Vatikan’ın nüfusu sadece 930’dur. Aslında ülke olma özelliklerini tam olarak taşımayan Vatikan, sadece Hristiyanlık için büyük önem arz etmesi sebebiyle ülke olarak kabul edilir.

Orta Çağ’ın karanlık döneminden bu yana dünyanın değişmesi ile birlikte taşıdığı değer de değişen Vatikan, günümüzde dini misyonu kadar yapmış olduğu ticari faaliyetlerle de adından söz ettirmektedir. Vatikan her yıl binlerce turist tarafından da ziyaret edildiğinden aynı zamanda turistik açıdan da büyük değer taşımaktadır.

Çok küçük bir yerleşim yeri olan Vatikan’ın çevresi surlarla çevrilidir. Bu özelliği turistlere oldukça ilginç gelen Vatikan her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Her yıl Katoliklerden kesilen vergiler ile birlikte, asıl gelirini ticari faaliyetler, hisse senedi ticareti faaliyetler ve bankacılık faaliyetlerinden sağlamaktadır.

Vatikan’ın devlet başkanı Papa’dır. Vatikan her ne kadar 0,44 km²’lik bir ülke olsa da bu ülkenin zaman zaman dünya gündemine yön verdiği de görülmüştür. Ortaçağ’daki feodal gücünü günümüzde de devam ettiren Vatikan, faaliyetlerine kapalı bir biçimde devam etmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir