3D TV Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

3d1Son yıllarda teknoloji marketlerinin reyonlarında rastladığınız 3D TV’lerin satış oranı gün geçtikçe yükselmekte. Televizyonlar arasında en popüler olan bu televizyonların fiyatları ise oldukça yüksek. Bu nedenle böyle pahalı bir televizyon alırken paranızın karşılığını tam olarak alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizler için hazırladık.

3D TV almak tercih meselesidir. 2D televizyonlar çoğu kişinin ihtiyacını zaten karşılamaktadır. Ancak televizyonlarında daha iyi bir video kalitesi isteyenler 3D özellikli tv setlerini tercih ediyorlar. Satın alma sırasında acele etmemenizi öneriyoruz. Bu televizyonları satın alırken  iyi bir fiyat araştırması yapmakta fayda var. 3D televizyon almaya karar verdiyseniz öncelikle seçmeniz gereken iki özellik bulunuyor: Pasif 3D mi yoksa aktif 3D mi?

3D bir televizyonu izlemeniz için 3D gözlüklere sahip olmanız gerekir. Bu noktada karşınıza iki tür seçenek çıkıyor, aktif ve pasif gözlük olmak üzere. Pasif gözlükler daha ucuz ve polarize iken aktif gözlükler daha pahalı ve bataryalıdır. Bu gözlükler kendilerini televizyon ile senkronize edebilen bir sinyal dünüştürücüsü içerir. 3D televizyonlar içinde plazma olanlar aktif gözlük kullanırken LCD’ler pasif gözlük kullanmaktadır. Bu gözlükleri satın alma aşamasında denerken görüntüyü çeşitli açılardan test etmeyi unutmayın. Yaptığınız testler sonucunda hangi gözlük sizin için daha konforlu ise o gözlüğü tercih edin.

Tv satın alırken en önemli şeylerden biri de satın alınan televizyonun boyutu. 3D olan bir televizyonun ekranı ne kadar büyük olursa televizyon izleme deneyiminiz o kadar keyifli hale gelir. 3D televizyonlar için önerilen ekran boyutu 55 inç ve üstüdür. Ayrıca yenileme frekansı en az 240 Hz olan bir televizyon almanızı öneriyoruz. Bu özellik sayesinde hızlı hareketli sahnelerde hareket izini yani bulanıklık minimuma inecektir.

Laptop alınırken I/O portları kontrol edilir. Aynı şey 3D televizyonlar için de geçerlidir. Portlar yani girişler televizyona eklenecek olan harici donanımları belirler. Blu-Ray oynatıcı,dvd oynatıcı, oyun konsolu ve home theatre gibi aygıtların televizyona dahil edilip edilemediği kontrol edilmelidir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda 3D televizyon izleyen kişilerin yüzde onunun 3D şekillerini tam olarak göremediği ortaya çıkmıştır.  Bazı kişiler de izleme esnasında mide bulantısıi baş ağrısı , göz ağrısı, göz kaşınması gibi sorunlar yaşamaktadır. Bunun nedeni yüksek hızda olan ve aşırı titreşim yapam 3D şekilleridir. Bu sebepten 3D TV almadan önce gözlükleri takarak yaklaşık yarım saat kadar televiyonu izleyerek sizde de bu olumsuz etkilerin oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra geriye alacağınız 3D televizyonun LDC mi yoksa plazma mı olacağını belirlemek kalıyor. Bu ikisi arasında çok fazla bir fark olmamasıyla birlikte parazitleme oranı LCD lere oranla plazma televizyonlarda daha fazladır. Fakat plazmaların çok hantal olduğunu ve çok daha fazla enerji harcadığını da hatırlatalım.

3D görüntü veren tv kanallarının azlığını göz önünde bulundurarak televizyonunuzu alın. Şu an yaygın olarak bulunan ‘Similasyon 3D’ adındaki teknoloji 2D içeriği 3D ile göstermektedir. Tabi bunların orjinal olmayanlarını kesinlikle tercih etmeyin,  aksi taktirde tv izleme keyfiniz berbat olabilir. Şu anda 3D lerde içerik kıtlığı yaşandığından bu televizyonları satın almak için biraz daha beklemekte fayda var. Yukarıda saydığımız özelliklere ve bütçenize de dikkat ederek size uygun 3D televizyonu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir