Alkolün Zararları Nelerdir

alkol1Alkol tüketiminin sağlığa zarar verdiği ve alkolden uzak durulması gerektiği bilinen bir gerçektir. Alkol, insan vücudunda birtakım hasarlara yol açan ve bağımlılık yapan zararlı bir maddedir. Aşırı alkol kullanımı hem bireye hem de topluma zarar verir.

Dünyada alkol kullanımı zararlarına rağmen son derece yaygındır. Bazı insanlar sıkıntılı ve stresli zamanlarında çareyi alkol tüketmekte bulmaktadır. Ancak yapılan bu davranış son derece yanlıştır. Çünkü alkol insan bedeninin baş düşmanlarından bir tanesidir. Sürekli alkole baş vuran insanlarda alkol bağımlılığı gelişmektedir. Alkol bağımlısı olan insanlar da her zaman alkol tüketerek sağlıklarını tehlikeye atmaktadırlar.

Alkol kullanan insanlarda beyinde atrofik yapılar, karaciğer, kalp ve damar hastalıkları ortaya çıktığı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kişinin alkol kullanımı sağlığını etkilediği kadar sosyal hayatını da olumsuz etkilemektedir. Ayrıca alkol, kişinin bütçesine de zarar verdiğinden zaman zaman alkol bağılısı insanların aile düzenleri de alt üst olmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir