Bebeklere Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

oyuncak_41Oyuncaklar çocukların sadece vakit geçirmelerini ve oyun oynamalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onların duygusal, fiziksel ve bilişsel becerilerini de geliştirir. Fakat ne yazık ki günümüzde ebeveynler çocuklarına oyuncak alırken kullanım amacını göz ardı edip rastgele bir oyuncak seçiyor. Çocuğun öğrenmesinin yolunun oyuncaklardan ve oyunlardan geçtiği de bilinen bir gerçek. Dolayısıyla çocuğunuza oyuncak alırken daha seçici davranmalısınız.

Aşağıda bahsedeceğimiz birkaç ipucu size bu konuda yardımcı olacaktır. Çocuğunuza oyuncak alırken alacağınız oyuncağın şu özelliklere sahip olduğuna emin olun:

  • Çoklu Duyumsal Deneyim Sağlayan: Oyuncaklar çocukların duyu gelişiminde önemli rol oynar. Bu nedenle çoklu duyusal deneyim sağlayan oyuncakları almakta fayda var. Bu yüzden farklı dokudaki ilginç seslere sahip olan hareketli oyuncakları seçin. Erken etkileşim ve keşfetmek için bu oyuncaklar idealdir. Bu oyuncaklara örnek olarak basıldığında ses çıkaran ya da şıngırdayan yumuşak oyuncaklar verilebilir.
  • Öğrenmeyi Teşfik Eden: Bebek oyuncakları öğrenme ve problem çözmeyi teşfik ederken aynı zamanda çocukların düşünmesini ve kendi başlarında birşey yapmasını sağlar, mantık ve problem çözme yeteneklerini geliştirir.  Aynı zamanda fiziksel ve bilişsel beceri, denge, koordinasyon ve ince motor becerileri de bu oyuncaklar sayesinde gelimiş oluyor. Öğrenmeyi teşfik eden oyuncaklara örnek olarak ahşap puzzle, bloklar, şekil seçmeler, boya kalemleri ve kil gibi sanat materyalleri  verilebilir.
  • Fiziksel Aktiviteyi Teşfik Eden: Çocukların güçlü ve daha güvenli büyümesi için fiziksel aktiviteyi teşfik eden oyuncaklar önemlidir. Alacağınız güvenlik tedbirleri ile üç tekerlekli bisikletler ya da scooterlar bu amaç için iyi seçenekler olabilir. Top ve basketbol potaları da tercih edilebilir.
  • Yaratıcılığı Geliştiren: Özellikle 2 ve 3 yaşlarındaki çocuklar kendilerinin yaratıcıymış gibi davrandıkları oyunlardan çok hoşlanırlar. Senaryo ve hikaye içeren oyunlar dil ve sosyal gelişim açısından çocuklar için önemlidir. Bu doğrultuda oyuncak bebekler ve eski sayfalar, hayali oyun için bebek evi, kamyon, tıbbi set , kostüm ve figürler tercih edilebilir.
  • Büyümesine Eşlik Eden: Kullanımı sınırlı oyuncaklar seçmeyerek çocuğunuzun tekrar tekrar kullanabileceği ve onunla birlikte büyüyebileceği bir oyuncak farklı gelişim aşamalarında çocuk için eğlenceli olabilir. Bunun için daha çok yönlü ve çeşitli kullanım alanlarına sahip olan oyuncaklardan satın alın.
  • Bebek İçin Güvenli Olan: Oyuncaklar eğlenceli olduğu kadar bebeğiniz için güvenli de olmalıdır. Üzerindeki etiketler sayesinde bir oyuncağın güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Oyuncağın keskin kenarlara ve köşelere sahip olmadığından emin olun. Oyuncaklar aynı zamanda çocukların yiyebileceği küçük ve gevşek parçalar da içermemeli ve fırlatmalı oyunlardan da kaçınılmalıdır.
  • Yaş Grubuna Uygun Olan: Çocuğunuzun oyuncaktan çok daha fazla faydalanabilmesi için oyuncağın çocuğun yaş grubuna göre olması gerekir. Bebekler ses ve ışıktan büyülendikleri için çıngıraklar veya tutup çekebilecekleri plastik tüpler onlar için doğru seçim olabilir. 2 yaş için ise şekil seçme oyunları ve üst üste dizilen küpler alınabilir. 2 yaşından sonra itfaiye kamyonu bebek evi ve mutfak setleri de çocukların beğenisini kazanıyor.
  • Unutulmaması gereken diğer noktalar ise benzer oyuncakları almaktan kaçınmak ve oyuncağın güvenlik kurallarına uygun üretildiğinden emin olmak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir