Genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi nedir

390ASP973419Genetik yurdumuzda ve dünyada her geçen gün gelişen bir bilim dalıdır. Günümüzde hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde genetik bilimi büyük rol oynamaktadır. Genetik biliminin temel amacı kişide genetiğe bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktır. Bazı hastalıkların kişilerin genlerine bağlı olarak nesilden nesile geçtiği artık bilinen bir gerçektir. Genetik sayesinde bu hastalıklar önceden bilinebilmekte ve buna bağlı olarak bu hastalıklara  önlem alınabilmektedir.

Genetik hastalıkların oluşmasının sebebi o hastalığın bulunduğu gen dizisinde birtakım bozuklukların oluşması ve bu genlerin işlevini yerine getirememesidir. Bu sebeple söz konusu hastalıklar kuşaktan kuşağa aktarılarak hastalığın devamına sebep olmaktadır.

Çocuklara genler aracılığıyla aktarılan özelliklere kalıtsal özellikler adı verilmektedir. Bu kalıtsal özellikler göz rengi, boy, çok parmaklılık gibi özelliklerdir. Dünyada her otuz çocuktan birinde kalıtsal bir hastalık gözlenmektedir. Kalıtsal hasatlıklar ameliyat ve ilaçlarla giderilebilir. Genetik bilimi sayesinde bu hastalıklara önceden de tedbir alınabilmektedir. Günümüzde hekimler bebek anne karnında iken genler yolu ile çocuğa geçebilecek hastalıkları belirleyebilmekte ve tedavi edebilmektedir. Bu konuda annelerin oldukça bilinçli olmaları ve doktorları ile iletişimlerini sağlıklı olarak gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir