Kış Depresyonu Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

kis-depresyonu-2Sabahları işinize veya okulunuza giderken yataktan zorlukla kalkıyorsanız kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Kış depresyonunda olanlar için sabahları uyanmak kabus gibidir. Akşam erken yatmış ve yeterince uykunuzu almış olsanız bile yine de sabahları uyanmakta güçlük çekersiniz ve kendinizi yorgun hissedersiniz.  Sabahları karşılaşacağınız bu kötü durumu ortadan kaldırmak için perdelerinizi açmayı deneyebilirsiniz. Pencereden sızan ufak bir kış güneşi yansıması bile kendinizi daha enerjik ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kişileri yatağa hapseden en büyük nedenlerden bir havanın kapalı ve boğucu olmasıdır.

Fakat kışın havanın kapalı olması sizin günlük aktivitelerinizi ve egzersizlerinizi etkilememelidir. Gökyüzü kara bulutlarla mı kaplı? Evde durmayın ve kendinizi hemen dışarı atın. Yapacağınız ufak yürüyüşler kendinizi daha enerjik ve pozitif hissetmenizi sağlayacaktır. Havanın soğukluğuna aldırmayıp dışarıda yaptığınız yürüyüşler aynı zamanda sizi zinde tutar. Unutmayın, gün içerisinde yapacağınız sporlar sadece kilo vermenizi sağlamaz, aynı zamanda günlük hayatın stresinden de size uzaklaştırır.

Kış aylarında insan psikolojisi depresona daha yatkın olur. Ayrıca bedenimiz ısınmak için sürekli enerji harcar ve yeni yakıtlara ihtiyaç duyulduğundan genellikle tatlılara saldırırz. Kişinin kendini mutlu ve enerjik hissetmesini sağlayan serotonin hormonun seviyesi düştüğü zaman karbonhidatlara ve şekerli gıdaları tüketme isteği artıyor. Fakat unutulmamalıdır ki kalitesiz ve işlenmiş şekerler vücuda alındığında yorgunluk kendini baş gösterir ve vücudun hareket etmesi zorlaşır.

Kış depresyonunu yenmede etrafınızdaki sevdiklerinizin büyük bir katkısı vardır. Yalnız kalmak yerine vaktinizin büyük bir çoğunu aileniz ve sevdiklerinizle birlikte geçirin ve duygularınızı onlarla paylaşın. Kötü hissettiğiniz bir anda hemen arkadaşlarınızı arayın ve bir buluşma ayarlayın. Bunun yanı sıra gün içinde uyku düzeninizi iyi ayarlamaya çalışın. Böylece sabahları daha dinç ve enerjik uyanmanızı sağlayabilirsiniz. Her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. Mevsim değişikliklerinin tadını çıkarın, kışın güzelliklerini görmezlikten gelmeyin.

Eğer kış aylarında aşırı yorgunluktan, keyifsizlikten kısacası kış depresyonundan bir türlü kurtulamıyorsanız bir uzmandan yardım almanızda fayda var.  Başa çıkamadığınız durumlarda profesyonellerden destek alın ve onların tavsiyelerine uymaktan çekinmeyin.

kis-depresyonu-hakkinda

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir