Sabun Renkli Olmasına Rağmen Köpüğü Neden Beyazdır

sabun1Farkı kokuda ve rengarenk sabunlar mevcut. Bu renkli sabunları kullandığınızda kullanılan sabunun renkli olmasına rağmen köpüğünün renksiz olmasının nedenini hiç merak ettiniz mi?

Cismin görünen rengi düştüğü düzeyin rengi ile ilişkilidir. Ayrıca cismin rengini, söz konusu cismin görünen ışık aralıklarındaki frekanslardan hangilerini soğurup hangilerini yansıttığı belirliyor. Mesela yeşil renge sahip olan bir yüzeye beyaz ışın düşürürseniz o yüzeyi yeşil renkte görürsünüz. Bunun nedenini gözümüze gelen ışınların yeşil rengin frekansında olup diğerlerini soğurulmasıyla açıklayabiliriz. Sabunun rengini  belirleyen sabun içerisinde bulunan renk pigmentleridir. Ancak ellerinizi ıslatıp ovuşturduğunuzda sabun kremi su tarafından seyrelir. Bu sırada kabarcıklar oluşur ve sabun köpürür. Sudan ve sabun kreminden oluşur bu kabarcıklar. Su saf haliyle şeffaftır fakat bu karışım mat bir renge sahiptir ve üzerinde düşen ışınların neredeyse hepsini yansıtır. Bu nedenle de beyaz görünür.

Ellerinizi ovuşturduğunuzda bu karışım iyice köpürür ve köpüğün içindeki baloncular büyümeye başlar.  Baloncular büyüdükçe incelir ve şeffaf bir görünüme kavuşur. Dolayısıyla ışığın neredeyse tamamını üzerinde geçirirken pek azını yansıtır. Bu da şeffaf görünümün nedenini açıklar. Baloncukların üzerlerinden geçen ışık girerken de çıkarken de iki yüzeyde de kırılır. Aynı baloncuğa baktığınız sırada baloncuğun yüzeyine bakış açınızı değiştirdiğinizde yüzeyin renginin değiştiğini görmeniz gözünüzün farklı frekans aralıklarına ulaşmasına neden olmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir