Beyin Güçlendirici Besinler Nelerdir?

hafiza-arttirmaHalk arasında beyin güçlendirici olarak bilinen besinler beynin düzgün ve etkili çalışmasını sağlayan besinlerdir. Bu besinler tüketildiği taktirde dikkat, konsantrasyon, hafıza, problem çözme ve yaratıcı düşünme fonksionlarının etkileri artar. Beyin damarları doğru beslenmeden olumlu yönde etkilenir. Yanlış beslenme beyin fonksiyonlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda zayıf bir hafıza, düşük bir konsantrasyon ve odaklanma problemine yol açar. Doğal olarak bu durum vücuttaki diğer fonksiyonları da olumsuz yönde etkiler. Insan vücudunun en önemli organı olan beyni güçlendiren besinleri sizler için listeledik.

Beyin Gücünü Hangi Besinler Arttırır?

  • Su: Günde tüketeceğiniz 8-10 bardak su beynin düzgün çalışabilmesi açısından gereklidir. Uzmanlar yeterli su tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre beyin fonksiyonlarının daha fazla işlev gördüğünü söylüyor. Beynimizin ¾ ünün sudan oluştuğunu su tüketimine dikkat etmeyen kişiler için ayrıca hatırlatmak isteriz.
  • Meyveler: Hafızayı ve beyin gücünü arttıran besinler arasıda frenk üzümü, ahududu ve yaban mersini başta geliyor. Bu meyveleri sabah kahvaltınızda müslinize ekleyerek ya da yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Içindeki antioksidanların ayrıca vücuda çok faydası olduğu için bu meyveler günlük olarak da tüketilebilir.
  • Balık Yağı: Hafızayı güçlendirmesi, konsantrasyonu arttırması ve aynı zamanda alzheimer hastalığının riskini düşürmesi açısından omega 3 yağlarından zengin olan yağlı balıklar sıklıkla tüketilmelidir. Aynı şekilde balık, düşünceyi geliştiren iyottan daha zengindir. Sağlığınız için iyi beslenmek istiyorsanız haftada iki kez somon, sardalye, uskumru ve beyaz balığı sofranızdan eksik etmeyiniz.
  • Kabuklu Yemişler ve Tohumlar: Omega 3 yağ asitleri ve E vitaminleri açısından zengin olması sebebiyle çeşitli kabuklu yemişler ve tohumlar beyini güçlendirmek için ideal besinledir. Bu besinler vücutta eksildiği zaman kişide hafıza kaybına ve beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına sebep olur. Hafızayı güçlendirmek istiyorsanız ceviz ve badem yiyebilirsiniz. Keten tohumu ve kabak çekideği ise beynin fonsiyonlarını arttırmada çok etkilidir. Sabahları mısır gevreğine serpeceğiniz bir avuç fındık veya atıştırmalık olarak tüketeceğiniz bir avuç kavrulmuş fındık vücudunuzun ihtiyacı olan omega 3ü ve E vitaminini sağlar. Salatanıza keten tohumu serpiştirerek de bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyen, vücudu zehirli atılardan arındıran ve muthiş bir antioksidan kaynağı olan lahana, ıspanak, karnıbahar ve bürüksel lahanasını sofralarınızdan eksik etmeyin. Aynı zamanda bu sebzelerdeki C vitamini sayesinde beyin çeşitli hastalıklardan korunmuş oluyor.
  • Tahıllar: Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve kepek gibi tahıllar kompleks karbonhidrat bileşenleri olarak vücudun sağlıklı kalmasını sağlıyor. Glikoz beyin için en büyük enerji kaynağıdır.  Beyaz ekmek, prinç, rafine şeker ve patates beyne geçici uyanıklık vermekle birlikte daha sonrasında kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize sebep olabilirler.

Beyin arttırıcı güce sahip diğer gıdalar arasında domates, avokado, soya, yoğurt, kuru üzüm, erik, yumurta ve süt de var. Gıdalar dışında beyin gücünüzü yapacağınız fiziksel egzersizler ile de arttırabilirsiniz. Beynin düzgün çalışması için uykunun da çok önemli olduğunu hatırlatalım. Faydalı besinlerle , fiziksel egzersizlerle ve iyi bir uyku düzeni ile çok daha sağlıklı bireyler olabilir, daha olumlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir