Soğuk Duşun Faydaları Nelerdir

soguk1Soğuk duşun da faydası olur mu demeyin, oluyor. Pek az insan soğuk duştan hoşlansa da birazdan bahsedeceğimiz faydalar bu kişilerin fikrini değiştirebilir. İşte soğuk su ile alınan duşun faydaları:

  • Soğuk su cilt ile temas ettiğinde kutanöz vazokonstriksiyon etkisi yaratır. Bu cilt yüzeyindeki kan damarlarının büzülüp,kanın iç organlarda toplanması demektir. Kan akımı hızlanır ve kalbin daha iyi çalışması sağlanır..  Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılması da böylece sağlanmış olur. Kimilerine göre de hem sıcak suyla hem de soğuk suyla yıkanmak iç organlara ve cilde büyük fayda sağlamaktadır.
  • Çok sıcak su ile yıkanmak cildinizi ve saçlarınızı kurutabilir. Bunun sebebi sıcaklık ile birlikte  ciltteki sebum tabakasının ortadan kalkmasıdır.  Bu tabakanın ortadan kalkması da  cildin kurumasına ve saçların daha kırılgan ve kepekli bir hal almasına neden olmaktadır.  Ayrıca sıcak suyla yıkanmak ciltteki gözenekleri açar ve bu gözenekler toz ve kir ile dolduğunda ciltte akneli sivilcelerin oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Soğuk bir duş altında uyanamayan kişi yoktur. Sabahları alacağınız soğuk bir duş kan dolaşımınızı arttırarak kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve güne başlamak için sizi hazırlar.
  • Soğuk duşun çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir özelliği erkeklerde sperm sayısını arttırması. Çok sıcak suyla duş alan erkeklerde sperm sayısı düşüyor ve spremler hareketsizleşiyor. Sperm sayısı ile ilgili sorun yaşayan erkeklere soğuk su ile duş almaları öneriliyor.

Soğuk suyla duş almak her ne kadar zor görünse de bir kez alıştığınızda bu kez sıcak su ile yıkanmak size daha zor görünecektir. Tüm duş boyunca soğuk suyla yıkanamayan kişiler sıcak suyla duş almaya başlayıp duşun son beş dakikasında soğuk su ile duş alabilirler. Fakat hasta olduğunuz zamanlarda veya duştan sonra soğuk bir mekana geçecekseniz soğuk su ile duş yapmamanızda elbetteki fayda var. Ayrıca kalp hastası iseniz ve aterosklerozunuz  varsa uzmanlar yine soğuk su ile duş alınmamasını öneriyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir