İnterneti Hızlandırmak İçin Neler Yapmalı?

İnternette online bankacılık işlemleri yapmaya çalışıyorsunuz veya bir alışveriş sitesine sepetinize onay vermek üzeresiniz. Fakat internetinizin yavaşlığı size engel mi oluyor? Siz de birçok kişi gibi internetinizin hızından şikayetçi olabilirsiniz.Fakat bu hızı arttırabilmenin de püf noktaları yok değil. Bunun için birkaç öneriyi göz önünde bulundurmanız yeterli olacaktır. Basit önlemler alarak internet hızınızı arttırabilir. Kullanımınızı daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

DNS (Domain Name System)
Öncelikle DNS ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bir çok bilgisayarda bir dönem DNS ayarları el ile yapılandırılmış olabilir. Eski, kullanılmayan, yavaş DNS sunucularının internet hızınızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamak gerekiyor. İlk adım olarak DNS ayarlarını kontrol ettik. DNS bilgilerini kontrol etmek için öncelikle bilgisayarımızın sağ alt köşesinde bulunan bilgisayar ekranı üzerine iki defa tıklıyoruz (veya sağ tıklayıp durum diyebiliriz). Karşımıza ilk gelecek olan pencere aşağıdaki gibidir.

dns2
Karşımıza çıkan pencereden özelliklere tıkladığımız zaman ethernet bağdaştırıcımızın yani ethernet kartımızın (yada wireless kartımızın) ayarlarını yapmaya başlıyoruz. Özelliklere tıkladıktan sonra karşımıza kartımızın hangi özelliği üzerinde değişiklik yapılacağını soran bir pencere gelecektir.

dns3
Bu pencereden “Internet Protokolü Sürüm 4” yazısı üzerine iki defa tıklayabilir veya bir defa tıklayarak seçili hale getirerek özelliklere tıklayabiliriz. Bu işlemide gerçekleştirdikten sonra karşımıza ayarları gerçekleştireceğimiz pencere geliyor.

dns4
Çıkan pencerede üst tarafta IP yapılandırmamızı gösteren bir bölüm alt tarafta ise DNS yapılandırmamızı gösteren farklı bir bölüm gözükecektir. IP yapılandırmanız özel bir sebebiniz yok ise “Otomatik …” olarak kalması her zaman için önerilir. DNS bölümüne de tercih ettiğimiz DNS adreslerinin yazılması gerekir.

Peki.. DNS sunucu adresi olarak ne kullanmanız gerekir?

Sorunun cevabı aslında çok basit. Günümüzdeki internet servis sağlayıcılar (TTNet, D-Smart, Superonline vb.) kullanıcılarına aktif ve hızlı hizmet veren dns adreslerini otomatik olarak iletirler. Yani bu bölümde bir DNS adresi yazılmışsa bu adresleri otomtik olarak algıla olarak değiştirerek kaldırmak her zaman için yararınıza olacaktır. Eğer TR dışından bir dns kullanmak istiyorsanız koşulsuz en güvenli DNS adresleri google tarafından hizmete açılan adreslerdir. Bu durumda yapmamız gereken, “Aşağıdaki DNS adreslerini kullan” kutucuğunu işaretleyerek açılan bölümlerde her bir nokta ile ayrılmış alana bir sayı gelecek şekilde şunları yazmak;

8.8.8.8
8.8.4.4

Tamam diyerek tüm pencereleri kapattıktan sonra ilk adımımız tamamlandı.

Başka ne yapabiliriz?
Atlanmaması gereken ikinci bir konu ise proxy ayarlarıdır. Her borwser da bu ayar farklı bir yerden yapılır. Proxy kullanımı genelde güvenlik açısından ve hız konusunda en yayın problem yaratan unsur olduğu için önerilmeyen bir durumdur. Bundan dolayı proxy kullanımını devre dışı bırakmak %10′ luk gibi bir hız artışı sağlayacaktır. Proxy ayarlarınızı internet tarayıcı ayarlarındaki sekmeleri gezerek bulabilirsiniz.

Son olarak bilgisayarın bir anti virus programı ile korunuyor olması, unutulmaması ve atlanmaması gereken bir durumdur. Bir çok torjan, worm, spy benzeri zararlı yazılımlar bilgisayarınızdan korsanlara bilgi göndermeye çalıştığı için internet trafiğinizi yoğun olarak kullanır.

Tüm bu adımları denedikten sonra interneti hızlandırmak için başka ne yapılabilir diye düşünürsek. Servis sağlayıcınızdan alabileceğiniz maksimum hızı öğrenerek buna göre internet hızının yavaş veya normal olduğunun kararına varmamız gerekmektedir.

Atladığımız, unutulan veya kafanıza takılanlar ile ilgili sorularınızı bekliyoruz.

One Response
  1. 22 Ocak 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir