3D Görüntü ve Görüntüleme Tekniği Nasıldır?

Çevremizdeki herhangi bir nesneyi üç boyutlu olarak görebiliyor olmamız, anatomik yapımız gereği sahip olduğmuz bir becerimizdir. Bu görme becerisi iki gözümüzün birbirinden yaklaşık 4-5 cm aralıkla bulunuyor olması sebebiyle her iki gözünde kendi perpektifinden bir görüntü elde etmesi ve bu görüntülerin beynin görme merkezinde değerlendirilmesi sonucu, görüntüler aralarındaki boyutsal farklılıklar sebebiyle hissedilen derinlik duygusudur. Şimdi asıl soru şu, durum böyle iken nasıl oluyorda flimleri ve dolayısıyla flimlerindeki nesneleri derinlik duygusuyla görebiliyoruz. Aslında cevabı makalemize başlarken ifade ettiğimiz, iki gözün farklı görüş açıklarına sahip olması ve aynı nesne için iki farklı açıdan görüntü elde edilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu bilgilerle, üç boyutlu filmlerin aynı sahne çekimi için farklı açılara konumlandırılmış iki kamerayla gerçekleştirildiği bilgisini doğrulamış ve sebebinin ise insanın anatomik yapısına dayandığını gözlemlemiş oluyoruz.

Bu bilgileri paylaşmışdığımızda halen kendinize soruyor olmanız gereken bir soru daha kalmış olmalı :), peki bu elde edilen iki farklı görüntü ekrana eş zamanlı olarak yansıtıldığında insanlar tarafından nasıl görünür hale geliyor. İşte bu noktada üç boyutlu filmleri izlememizi sağlayan gözlükler devreye giriyor. Bu ürünler kullanım tarzı sebebiyle isimleri gözlük olarak adlandırılmasına rağmen, yaptıkları iş sebebiyle aslında herbir gözlük camı ayrı açılardan çekilmiş ve aynı perdeye yansıtılmış görüntüleri filtreleyip göze ulaştırma görevi aldıkları için pasif ve aktif ( gözlük tipine göre değişmektedir) filtrelerdir.

GÖRÜNTÜ ELDE ETME TEKNİKLERİ;
Gözlük Tipleri;

1.0 RENK KARMALI – ANAGLIF GÖRÜNTÜ (Pasif Filtre)
1.1 Kırmızı – Mavi Gözlük

Renk karmalı anaglif göüntü ilk yaygın kullanılan üç boyutlu görüntü elde etme tekniğidir. Aynı sahne iki farklı renk filtresine ( kırmızı ve mavi) sahip, iki farklı açıdan çekim yapan kamerayla kayıt altına alınır. Elde edilen bu görüntüler perdeye eş zamanlı yansıtılır ve her iki kamera ile çekilmiş iki görüntü, kırmızı ve mavi renk filtreleriyle yani kırmızı -mavi gözlükle filtrelenip her göze ayrı görüntünün düşmesi sağlanır. Bu notadan sora makalemizin başında ifade etiğimiz anatomik yapımız dolayısıyla, üç boyutlu görüntünün elde edilmesi için ihtiyaç duyduğumuz iki farklı açıdan kayıt altına alınmış ve gözlüklerimizce ayrıştırılmış iki görüntünün ayrı ayrı gözlerimize düşürülmesiyle izlediğimiz görüntüde derinlik duygusu hissedilerek, iki boyutlu bir perde üzerinde üzerinde insan gözüyle nesnelerin üç boyutlu algılanması sağlanmıştır.

kirmizi-mavi-gozluk

2.0 POLARIZE GÖRÜNTÜ
2.1 Pasif Polarize Gözlük

Renk karmalı 3d görüntü elde etme tekniğinde sahne çekimlerinde renk filtreli kameraler kullanılması sebebiyle bazı renklerin baskın bazı renklerin geri planda kalmasına sebep oluyordu. Bu sebeple 3D görüntü elde etme teknolojisinin takip eden adımında renk kaybına sebep olmayan polarize görüntü elde etmek tekniği kullanılmaya başlanmıştır ve halen yaygın kullanımına devam etmektedir. Bu görüntüleme tipinde ise her bir kameranın önünde dikey ve yatay polarize görüntüleri kayıt altına alan filtreler konumlandırılmıştır. Aynı sahne farklı açılardan, farklı polarizasyonlarla kayıt altına alınmaktadır. Elde edilen bu iki görüntü eş zamanlı olarak perdeye yansıtılır ve görüntüleri gözlerimize ayrı ayrı düşürebilmek için ise bir camı dikey ve diğeri yatay polarize filtre olan pasif polarize gözlük kullanılır. Görüntünün ayrıştırılması methoduna, elde edilme methoduyla aynı olmak zorundadır. Aksi halde filtreler fonksiyonlarını yerine getirmeyeceği için 3D görüntü elde edilemeyecektir.

pasif-polarize-gozluk

2.2 Aktif Polarize Gözlük

Aktif polarize gözlükler ise benzer şekilde bir önceki teknolojinin negatif noktalarını ortadan kaldırmak üzere tasarlanmıştır. Pasif polarize gözlükler ile elde edilen görüntü kayıt altına alınan görüntünün yarısı kadar pixel yoğunluğuna sahipdir. Çünkü görüntünün yarısı bir polarizasyon biçimiyle diğer yarısı ise diğer polarizasyon biçimiyle filtrelendiği için kayıt altına alınan görüntü kalitesi düşmektedir. Aktif polarize gözlükler bu duruma çözüm bulabilmek amacıyla gözlüğün TV ile sekronize olması ve TV’de görüntünün tazelenme hızıyla aynı frekansda herbir lensin kararması ve açılması esasına dayanmaktadır. Kararıp, açılma gözle görülemeyek seviyede hızlı ve ekrana gelen görüntü frekansıyla senkron olmak zorundadır. Bu sebeple aktif polarize gözlükler TV ile kızılötesi senkronizasyon gerçekleştirebilmek için pil ile çalışırlar.

3d-gozlukler-nasil-calisirlar

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir