Ambalajlardaki Numaraların Sağlığımız Açısından Önemi Nedir

ambla1Plastik günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Gün içinde tükettiğimiz ürünlerin kaplarının ve ambalajlarının yapımında plastik kullanılmaktadır.  Plastik ürünlerin üzerinde üçgen şeklinde bulunan numaralar dikkatinizi çekmiştir. Bu numaralar  hem söz konusu üründeki plastik cinsini gösterir hem de bunun sağlığımız açısından zaralı olup olmadığını anlamamızı sağlar. Gıda ürünlerinin ambalaj ve kapaklarında 1,2,4 ve 5 numaralı plastikler tercih edilmelidir.

İşte plastiklerin üzerinde bulunan numaralar ve anlamları:

 

1. PET,PETE Polietilen:  Daha çok su,yağ ve içeceklerin ambalajları bu plastikten yapılmaktadır. Olukça şeffaftır ve zararsızdır.

2.  Fazla Yoğunluklu Polietilen (HDPE): Daha çok süt şişeleri ve deterjan ambalajlarında kullanılan bu plastik çeşitinin bir zararı bulunmuyor.

3. Polivinil Klorid ( PVC ): Zararsız olmasıyla birlikte daha çok dış cephe kaplama, folyo, kabartmalı ve şeffaf ürün ambalajlarında kullanılır ve zararlı bir plastik ürünüdür.

4.  Az Yoğunluklu Polietilen ( LDPE ): Zararsız bir yapıya sahiptir ve çöp torbalarında, yemek saklama kaplarında kullanılır.

5.Poliproplen: Zararsızdır ve yoğurt kaplarında,pipetlerde ve şişe kapaklarda kullanılır. Bazen yoğurt kaplarında 5 numaralı PP plastiğin dışında zararlı plastikler kullanılabiliyor. Bu nedenle aldığınız yoğurt kabının 5 numaralı PP plastikten yapıldığına emin olun.

6. Polistiren:  Plastik çatal-bıçak-tabak-kaşık vb., hazır paketlerde sunulan fast food paketleri ve kuru yemiş kaplarında kullanılır ve zararlı bir plastik türüdür.

7.  Diğer Plastik Türleri: İlk 6 plastik türünün dışındaki plastik türlerini kapsar ve sağlık açısından oldukça zararlıdr. Bazı pet şişelerde ve yemek saklama kaplarında mevcuttur.

 

4553_plastik-isaretleri

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir