Cildinize İyi Gelmeyen 7 Besin

cild1Birçoğumuz gün içerisinde cildimizi kirlilikten ve zararlı güneş ışınlarından korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Aslında cildimizi korumada en önemli etken beslenmemizdir. Sağlıkla ışıldayan bir cilde kavuşmak için cildinize iyi gelmeyen besinlerden uzak durabilirsiniz. Bazı yiyecekler ciltte kaşıntıya ve akneli sivilcelere hatta kimi zaman deri köküntüleri ve egzamaya da neden olabilmektedir.

Cildiniz için olumsuz etki yaratan besinler ise şunlardır:

  • Alkol: Alkolün idrar söktürücü etkisinden dolayı fazla tüketildiğinde ciltte kurumalar meydana gelir. Cildin kuru olması da ciltte kırışıklıkların meydana gelmesine neden olur.
  • Kahve: Günde 2-3 bardak kahve tüketmek vücutta kortizon miktarını arttırıyor ve bu nedenle artan kortizon miktarına bağlı olarak cilt zarar görüyor ve yaşlanma süresi hızlanıyor.Kafeinin diüretik gibi davranmasından dolayı ayrıca vücut susuz ve kuru da kalabiliyor.
  • Süt: Çok fazla olmasa da sütün cilde zarar verdiği bilinmektedir. Aşırı süt tüketildiğinde ciltte akneler meydana gelir.
  • Tuz: Çok fazla iyotlu tuz kullanımı dokuları şişirir ve cilde ödemli bir görünüm verir. Tuzun kişinin cilt sağlığı açısından olumsuz etkileri vardır. Ayrıca ciltte sivilcelerin de patlak vermesine sebebiyet verebilir.
  • Meşrubatlar:  İçilen hazır ve özellikle asitli meşrubatlarda aşırı miktarda şeker vardır. Mesela 1 bardak kola yaklaşık 50 gr şeker içerir. Bu miktardaki şeker ciltte akne ve kuruluk oluşumu için yeterlidir. Dolayısıyla bu içecekleri ne kadar az tüketirseniz sağlIğınız açısından bir o kadar iyi olur.
  • Gluten Açısından Zengin Besinler: Buğday ve tahıllarda bulunan proteinlere gluten adı veriliyor.  Yapılan araştırmalar gluten intoleransından birçok kişinin şikayetçi olduğunu gösteriyor. Gluten açısından en zengin besinler makarna, beyaz ekmek ve hamur işleridir. Gluten intoleransının belirtileri ise ciltte şişlik,kuruluk ve sivilcedir.
  • Çikolata ve Şeker: Şeker ve çikolata cilt açısından oldukça zararlı besinlerdir.  Bu besinler fazla tüketildiğinde kan şekeri artar ve sebum artışından dolayı ciltte akneler oluşur. Aynı zamanda cildin parlak görünmesini sağlayan kolajen ve elastini olumsuz etkiler.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir