Hura Ağacı Nasıl Bir Ağaçtır

hura-agaci-govdesiBitkiler de doğada var olan bütün canlılar gibi nesillerini devam ettirmek istemişlerdir.  Insanlar ve hayvanlar çiftleşme yolu ile nesillerini devam ettirirlerken bitkiler kimi zaman tohum yöntemi ile kimi zaman da filizlenerek çoğalmayı başarmışlardır. Nesillerini tohum yöntemi ile çoğaltmayı isteyen bitkiler  yaşam alanlarını genişletmek ve yeni gelen fidanların kendilerine zarar vermesini engellemek için tohumlarının mümkün olduğunca kendilerinden uzakta durmalarını isterler.

Yeteri kadar olgunlaştığı vakit çam ağaçlarının kozalaklarının içerisinde bulunan tohumlar rüzgarın etkisiyle etrafa saçılır ve böylece gelecek nesillerin devamı sağlanmış olur. Hindistancevizi’nin meyveleri ise düştüğü zaman  genellikle deniz akıntıları ile birlikte farklı yerlere sürüklenir ve böylece yaşam alanları genişler.

Hura ağacı boyu ise yaklaşık 40 metre civarındadır. Ağaç çok sayıda sivri dikenle kaplıdır ve bu dikenler ana bölgede toplanmıştır. Yaprakları ise çok incedir ve 60 cm uzunluğundadır. Yeterince olgunlaşan meyveleri tıpkı bir kabak gibi görünür ve yaklaşık olarak 5-8 cm uzunluğa sahiptir. Daha çok tropikal bölgelerde ve özellikle Amerika’nın güneyinde yetişen hura ağacı meyvelerinin yeterince olgunlaştığı zaman patladığını biliyor muydunuz?  Bu patlama esnasında ise tohumları 12 metre kadar uzağa gidebiliyor. Şayet bu tohumlar patlama esnasında bir cama çarparsa, ilerlemedeki hızlarından ve sertliklerinden dolayı camı patlatabilirler .Oldukça uzağa fırlayan hura ağacı tohumları toprak ile buluşur ve yeterli sıcaklık ve neme kavuştuğunda ise yeni fidanlar ortaya çıkar. Ana ağaçtan uzağa düştükleri için de etrafa hızlı bir şekilde yayılmaktadırlar.

hura-agaci-tohumlariHura ağacı ayrıca tıpta ve süs eşyalarında kullanılmak üzere de yetiştirilir. Hura ağacının meyvesinin kabuğu cüzzam hastalığının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda cilt hastalıklarında, romatizmada, bağırsak solucanlarının tedavisinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde göz yaşartıcı gaz olarak kullanılmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir