Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir

beyin1Beyni besleyen damarların bazıları damarlardaki kanı dışarı sızdırdığında kanla beslenen bölge işlev göremez hale gelir. Bu durum beyin kanaması olarak adlandırılır. Birçok kişi şiddetli baş ağrılarından şikayet eder. Fakat söz konusu ağrı aniden başladıysa ve uzun sürüyorsa kişinin bu noktada dikkatli davranması gerekir çünkü uzun süreli şiddetli baş ağrıları beyin kanamasının belirtileri arasında sayılıyor. Beyin kanamaları aniden meydana gelir ve çoğunlukla tansiyon hastalarında görülür. Felç ve inme gibi insan yaşamını olumsuz etkileyen sağlık problemleri beyin kanaması sonrasında oluşabilmektedir. Bu nedenle beyin kanamasının belirtileri ciddiye alınmalıdır. Peki beyin kanamasının belirtileri neledir?

Öncelikle beyin kanamasının belirtilerini anlamak kimi zaman güç olabilir. Ancak beyin kanamasının belirtileri bilinmediğinde ve beyin kanaması geçiren kişiye hiçbir müdalede bulunulmadığında bu durum hastaya ciddi zararlar verebilir. Uzmanlara göre ise 4 adımda kişilerin beyin kanaması geçirip geçirmediğini anlamak mümkün.

Karşınızdaki kişinin beyin kanaması geçirip geçirmediğini anlamak için ondan gülümsemesini isteyebilirsiniz. Kişi eğer gülümseyemiyorsa felç olmuş demektir. Ayrıca kişinin çok basit bir cümle söylemesini, her iki kolunu biren kaldırmasını ve dilini çıkarmasıı isteyerek kolayca o kişinin beyin kanaması geçirip geçirmediğini anlayabilirsiniz. Kişinin dili eğer yamulmuş bir vaziyette ise bu onun felç geçirdiğinin göstergesidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir