Uyuşturucunun Zararları Nelerdir

Uyuşturucu madde kullanmak kişiyi hem fiziksel hem de sosyal ve maddi yönden olumsuz yönde etkilemektedir.

Uyuşturucunun Fiziksel Etkileri

  • Uyuşturucu maddeler en büyük zararı beyin ve sinir sinir sistemine vermektedir. Madde kullanan bir kişi aklını verimli şekilde kullanamaz ve normal yaşam ve dengeden ister istemez uzaklaşırlar. Beynin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı olan uyuşturucu maddeler delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler, hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyonlar (vehim, hayal görme, işitme vs. ) ve ayrıca zeka ve hafıza kayıpları gibi sorunlara neden olurlar.
  • Uyuşturucu maddeler sinir sistemini de etkileyerek bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit ve ülser gibi sağlık sorunlarının madde kullanan kişide baş göstermesine neden olmaktadır.
  • Bu zehirli maddeler elbetteki vücuttan dışarı atılırken en zor görev karaciğer ve böbreklere düşüyor. Dolayısıyla karaciğer ve böbreklerde tıkanma, yağlanma,sertleşme ve karaciğer ve böbrek yetmezlikleri gibi sorunlar meydana gelebiliyor.
  • Madde kullanan kişilerin gözleri de olumsuz yönde etkileniyor. Kişide ışık ve mesafede uyumsuzluk,şaşılık, gece körülüğü, göz bebeği büyümesi ve göz adelesi felci gibi sağlık problemleri ortaya çıkıyor.
  • Uyuşturucu madde kullanımı solunum sisteminde nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri gibi sorunlara hatta ileri safhalarda ölüme dahi sebep olmaktadır.
  • Madde bağımlısı kişilerde kansızlık, kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişimleri kanda pıhtılaşma ve kangren vücuttaki kanla ilgili sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.
  • Uyuşturucu madde kullanmanın en başta gelen zararlarından biri olan zehirlenmeler eğer ilk kez oluyorsa HAD, yinelenirse Müzmin Zehirlenme adını almaktadır.

Uyuşturucunun Sosyal ve Maddi Etkileri

  • Kişilerin sosyal çevresinde normal bir şekilde iletişim kurabilmesi akıl sağlığına bağlıdır. Uyuşturucu maddelerin akıl sağlığımız için en büyük düşman olduklarından bahsetmiştik. Uyuşturucudan olumsuz etkilenen beyin ve akıl kişinin sosyal yaşamını da olumsuz yönde etkiliyor. Kişiyi ailesinden ve sosyal çevresinden uzaklaştırıp kişiyi yalnızlığa ve bunalıma sürüklüyor. Böylece kişi hipisel yani hayvani bir yaşam sürmeye mahkum kalıyor. Uyuşturucu kullanan kişiler önce kendisinde sonra aile ve sosyal çevresinde ve toplumda olumsuz etki bırakıyor. Genellikle intihar, cinayet, gasp ve anarşilerin temelinde uyuşturucu yatmaktadır.Ayrıca AIDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalıkların yayılmasının en büyük sebebi uyuşturucu maddeler ve bu maddeleri kullanan kişilerdir.

uyus1

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir